Meral Akşener’in çıkışı…

  0
  Oral Çalışlar
  Posta

  Tayyip Erdoğan hapisteydi, Cumhuriyet gazetesinde çalışıyordum. Toplumdaki eğilimleri anlayabilmek için, gazete çevresindeki, Mahmutpaşa, Tahtakale esnafıyla sohbetler yapardım… Esnafta bir hareketlenme başlamıştı. ANAP’lı, DYP’li, MHP’li hatta DSP’li esnafta bile bir Tayyip Erdoğan umudu oluşmuştu. “Eğer bir parti kurarsa, onu destekleriz” diyorlardı.

  Bu bölgenin esnafı, Türkiye’nin siyasi nabzını anlamak için en sağlam ölçülerden birisiydi o günlerde. Onlardaki değişimi izleyerek, seçim tahminleri yapabiliyordum. Erdoğan’ın AK Parti’sinin 2002 seçimlerinde tek başına iktidara geleceğini böyle tahmin edebilmiştim.

  Yeni arayışlar

  2000’lerin başında, ANAP, DYP, DSP ve MHP yorgundu, enerjilerini tüketmişlerdi. Nitekim dördü de 2002’de barajı geçemedi.

  Tahtakale ve Mahmutpaşa esnafı, tam olarak eski ağırlıklarını koruyamasalar bile, o semtler, hala ekonomi ve siyasetin barometresi. Anadolu’ya mal sattıkları gibi, gelen tüccarlarla, üreticilerle siyaset ve toplumsal meseleleri konuşuyorlar.

  Aldığım sinyaller, Meral Akşener’in kurmaya hazırlandığı merkez sağ partinin, bir beklentiye yol açmakta olduğu yönünde. Geçmişte ANAP, DYP ve MHP’ye oy vermiş, daha sonra 14 yıl boyunca AK Parti’yi iktidara taşımış (merkez) sağ çekirdekte, bir “arayış” var.

  Ekonomi

  Yazının devamı için