MHP’nin Kuzey Irak söylemi Washington’da nasıl algılandı?

  0
  Serdar Turgut
  Habertürk

  WASHINGTON’da bölgemizi sürekli izlemekten sorumlu birimler, Kuzey Irak’a yönelik Türkiye’den farklı söylemlere anlam vermeye çalışıyorlar.

  Özellikle MHP’nin son günlerdeki söylemlerinin iç politikaya yönelik olduğunu kabul etmekle birlikte bunun Türkiye’deki algılanışına baktıktan sonra, ileride tehlikeli sonuçlara yol açabilecek türde politikaları oluşturduğunu düşünüyorlar.

  Buradaki birimler, bu tür söylemlerin Türkiye açısından fetihçi bir algı yarattığını belirtiyorlar ve bunların Washington’da rahatsızlık oluşturduğunu vurguluyorlar.

  Buradaki rahatsız hava, özellikle salı günü akşamüstü saatlerinde oldukça belirgindi.

  TAM SAKİNLİK ARARKEN

  Amerika’nın Bağdat Büyükelçisi Douglas Silliman, Neçirvan Barzani ile görüşmüş ve Amerikan yönetiminin bölgede sakin bir ortam yaratılması talep ve umudunu iletmişti.

  Ben zaten referandum öncesinde Amerika’nın kriz yönetimi moduna gireceğini ve bölgede sakin bir ortamda diyalog süreçlerinin işletilmesi için çalışma kararını yazmıştım.

  Büyükelçi Silliman’ın bu görüşmesi de kriz yönetimi planının parçasıydı.

  Amerika tam bu politikayı oturtmaya uğraşırken Türkiye’den gelen söylemlerin birimlerde rahatsızlık yaratması da çok sürpriz değil.

  Nitekim görüştüğüm kaynaklar, bana durumu tam da bu sözlerle ifade ettiler.

  TEHLİKELİ OLABİLİR

  Aynı kaynak bana gelişmelerin tehlikeli boyuta ulaşabilecek olası yüzünü de şöyle anlattı:

  Yazının devamı için