Muhalif kesimin Mehmet Akif ilgisinin sebebi ne?

  0
  Nagehan Alçı
  haberturk.com

  Bugün, Ertuğrul Özkök’ün Suriyeli göçmenlere dair benim Habertürk’te yazdığım makaleye yönelik cevabına karşılık verecektim. Fakat ‘İslamcılara karşı Mehmet Akif’i savunan seküler yazar’ olarak kaleme aldığı daha sonraki yazısını görünce önce bu konuya temas etmeye karar verdim.

  Son günlerde Kemalistler ilginç bir şekilde, Mehmet Akif’i savunur oldular. Özkök bu havadan etkilenmiş gibi geldi bana. Nitekim sosyal medyada Akif’e ait bir alıntı hem İslamcılara ve muhafazakarlara hem de dolaylı olarak mevcut hükümete karşı argüman gibi yaygınlaştırıldı. Çok popüler oldu.

  İSLAMCILIK, MUHAFAZAKARLIK VE MİLLİYETÇİLİĞİ BÜTÜNLEŞTİREN İSİM

  Dün Murat Bardakçı, bu yazının aslını yayınladı ve bağlamından koparıldığını güzel bir şekilde ortaya koydu. Zira Akif’ten İslamcı ve muhafazakar düşünceye karşı direniş odağı çıkarmaya çalışmak hakikaten gülünç…

  Bilakis hem İslamcılığı, hem muhafazakarlığı, hem de milliyetçiliği aynı anda kişiliğinde bütünleştiren onun gibi bir entelektüel figür Türk fikir tarihinde az bulunur. Zaten o nedenle Mehmet Akif sadece AK Parti için değil, bütün sağ partiler için ikonik bir şahsiyet oldu hep. Nitekim Ersoy ailesi ve Fatih Bayhan tarafından çıkarılan Sebilulreşad dergisi de bütün sağ yelpazeyi kapsayan bir çizgide gidiyor.

  TERSİNDEN SAHİP ÇIKIŞ BAŞLADI

  Peki seküler ve Kemalist kesimdeki ilgi artışının sebebi ne? Birden bire Akif’in değerini mi keşfettiler? Elbette hayır! Ertuğrul Özkök’ün de yazısında geçen İslami kesimin kimi figürleri şaire sert dille saldırdıkça, laik kesimde tersinden bir sahip çıkış başladı. Yani Mehmet Akif tartışmasını belirleyen de yine mevcut kör siyasi kutuplaşma ekseni.

  İslami kesimin içinde İstiklal Marşı şairi aleyhine çok sert tavırlar alanlar-ki sayıları çok azdır- bunu iki sebeple yapıyorlar. Birincisi Mehmet Akif’in Sultan Abdülhamid’in muhalifi olduğu algısından hareketle düşmanlık üretiyorlar. İkincisi de Akif’in, dönemin bazı tekkeleri ve tarikatlarını sert bir şekilde eleştirmesi sebebiyle bugünkü kimi cemaat liderleri Akif’e yükleniyor.

  Hadi diğer isimler neyse de, TBMM eski başkanı İsmail Kahraman da sırf Sultan Hamid meselesi sebebiyle Şair’e büyük antipati duyanlar içinde bulunuyor. Anlamadığım tuhaf bir husumet bu. İşte bu tabloda Kemalistler Abdülhamid’e karşı Akifçi oluyorlar.

  ABDÜLHAMİD, AKİF’İN VARLIĞINDAN HABERDAR DEGİLDİ

  Bu manzaraya bakıp konuyu bilmeyen, Sultan Hamid’i iktidardan indirenlerin başında Mehmet Akif var sanabilir. Oysa alakası yok. Sultan Hamid, Mehmet Akif diye birinin varlığından bile haberdar değildi. Abdülhamid iktidarı başladığında Akif daha üç yaşında çocuktu. Sultan’ın tahttan indirildiği 1908-1909 döneminde bir aydın olarak tanınmış bir isim değildi. O dönem aktif olarak baytarlık yapıyordu.

  1878-1908 arasında Abdülhamid’e karşı yazılmış ve yankı yaratmış tek bir yazısı yok Mehmet Akif’in. Hamid iktidarının devrilmesinde hiçbir payı bulunmuyor. Yani algılar ile olgular çok farklı. Sosyal medyada popüler olan o yazı 1910 yılından.

  O YAZININ MESAJI…

  Ayrıca bence Bardakçı yanılıyor. O yazı Sultan’la ilgili bir yazı değil. Akif’in modernist İslamcı kimliğiyle alakalı bir yazı. Osman Baba türbesinin sökülüp kaldırılmasını savunacak kadar modernist Akif.

  Yani tam anlamıyla kalkınmacı ve sanayileşmeci. Batının bilim ve tekniğinin hayranı. Teknik modernleşmenin önüne geçecek ne olursa dümdüz edilmesi taraftarı. Fakat devrin zaten bütün İslamcıları ve milliyetçileri aynen bu şekilde modernist. Zaten Türkiye’deki sağ gelenek de aşırı kalkınmacılığı ve ilerlemeciliğiyle bu mirasın ürünüdür.

  Yazının devamı için