New York notlarım

  0
  Hakan Çelik
  Posta

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın korunmasıyla ilgili süreçte geçen ziyarette önemli sıkıntılar yaşanmış, ABD tarafı gerekli önlemleri almakta aciz kalmıştı.

  Bu kez Amerikalıların da daha dikkatli ve özenli olduklarını gördüm. “Secret Service” (Gizli Servis) elemanları ve New York Polisi (NYPD) Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kaldığı otelin önünde kuş uçurtmadı.

  Dün sabah kahvaltı için 5. Cadde üzerindeki Simit Sarayı’na gittim. New York’un en ünlü ve pahalı mekanında bir Türk markası görmek güzel.

  Kısa süre içinde sadece New York’taki Türklerin değil Amerikalıların ve yabancıların da çok sevdiği bir yer haline gelmiş.

  Gazeteleri önüme almış çalışırken kapıdan Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın girdiğini gördüm. Public Library’de (Milli Kütüphane) bir konferansa gelmiş.

  Bu arada İlber Hoca ile CNN Türk’te bu pazar sabahı 10.00’da canlı yayın için sözleştik. Dış politikadan eğitime birçok konuyu konuşacağız.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gezisiyle ilgili notları paylaşmak için Doğan TV Ankara Temsilcisi Serdar Cebe ile CNN Türk’te canlı yayınlar yapıyoruz.

  Her seferinde yanımıza Türk öğrenciler geliyor. En son ODTÜ, Bahçeşehir, Kocaeli ve Erciyes Üniversitesi öğrencileri bizimleydi.

  Türkiye ile saat farkı nedeniyle ABD saatiyle 01.00-02.00 civarında yayın yaptığımız için halimize acıyıp bize kahve getiriyorlar.

  “Work and Travel” (Çalış ve Seyahat Et) programıyla çok sayıda öğrenci ABD’ye gelmiş.

  En büyük endişe Donald Trump yönetiminin bu programa da sınırlama getirebilecek olması.

  New York öyle bir şehir ki, zaten pek Amerika gibi değil. 24 saat canlı, hareketli ve aşırı dinamik. Bu nedenle “Uyumayan şehir” diyorlar.

  Hele Birleşmiş Milletler zirvesi sırasında sadece liderler değil, derdi ve meselesi olan herkes oraya geliyor.

  Yazının devamı için