N’oldu bize?

  0
  Yaman Törüner
  Milliyet

  Güngör Uras, ‘Sanayile-şecektik Büyüyecektik N’oldu Bize?’ isimli kitabında Ak Parti iktidarının gelmesine de yol açan gelişmeleri şöyle anlatıyor:

  “Kemal Derviş uzun süren pazarlıklar sonucu Bülent Ecevit’le görüşüp görevi kabul ettikten sonra IMF ve Dünya Bankası’yla temas etmek üzere ABD’ye uçtu. ABD’den Türkiye’ye mesaj gönderdi. IMF’den destek alınabilmesi için on beş gün içinde on beş yasanın çıkarılması gerektiğini belirtti. Bu mesaj önce tepki çekti. Fakat sonunda çaresizlikten koalisyon hükümeti yasaların on beş günde çıkarılacağı konusunda söz verdi.

  Derviş on beş ay süresince bu ülkede IMF’nin dediklerini uygulattı. Herhangi bir engel çıktığında siyasi şantaj veya özel ziyaretlerindeki “tehdit ve uyarılarla” düğümü çözdü. IMF ne isterse oldu:

  1. IMF talimatı doğrultusunda 21 bankanın defteri dürüldü. Bunların çoğu on yılda, yirmi yılda kurulup palazlanamayacak kadar önemli bankalardı.

  2. Üretim durdu. Ülke fakirleşti. Milli gelir 200 milyar dolardan 150 milyar dolara geriledi.

  3. 15 bin fabrika, 400 bin KOBİ kapandı.

  4. 15 ayda 9 lira olan dolar 15,50 liraya çıktı.

  5. 42 milyar dolar olduğu için çevrilemez endişesiyle istikrar programı başlatılan iç borç stoku 92 milyar dolara yükseldi.

  6. Enflasyon hedefi %35 iken Hazine %74 faizle borçlandı. Hazine %32 reel faizle borçlandı.

  7. 15 ayda 1 milyon 200 bin kişi işsiz kaldı.

  8. IMF’den 30 milyar dolar kredi geldi. Bu kaynak ekonomiye katkı sağlamadı. Tamamı borç faizine gitti.

  Ege Cansen’in anlatımıyla

  Ege Cansen’in anlatımıyla, “Bu yüksek faiz “fakirden-zengine”, “yurtiçinden-yurtdışına” gelir ve servet transferi yarattı. Ama bu sayede ülkeye bolca sıcak para geldi. Halkın harcanabilir geliri arttı. Döviz ucuzladı, ucuz döviz enflasyonu tek haneye indirdi.

  Yazının devamı için