Özgürlük kalıcıdır

  0
  Harun Özdemir
  Ege'de Son Söz

  Kesintisiz fayda, sadece özgürlükle mümkündür. Sürprizlerle dolu yenilikler, özgür ülkelerde ve özgür insanlar arasında doğar.

  Önü alınamayan yenilikler ve yaratıcı etkinlikler, ancak 500 yılda bir güneş yüzü görür ki güneş de özgür ülkelerde doğar.

  Hiçbir askeri başarı, seçim sonucu, servet transferi… insanlığa kesintisiz 500 yıl fayda üretemez; bu mümkün değildir ve örneği de yoktur!

  Bu güç ve başarıya ulaşma yolu sadece “özgürlüklerle” mümkündür.

  ***

  Her başarı ciddi maliyetleri gerektirir. Bir ülkenin özgürleşmesinin herhangi bir maliyeti de yoktur!

  Yine hiçbir mantıkî ve Kutsal söz, özgürlük kadar anlamlı değildir. Çünkü bir sözün değerini ancak özgür insanlar anlayabilir.

  Baskı ve şiddet ortamında mantıkî ve Kutsal sözler ancak tahrif edilebilir; farklı bir sonuç beklemek mümkün olmaz!

  ***

  Daha doğmadan kafası kopartılan düşünce ve düşünürlere her yerde rastlayabiliriz. Dünyanın her yerinde yazılmış ama anlaşılamamış kitaplar da bulunabilir. Büyük beyinlerin akın ettiği ve anlaşıldığı yerler ise her dönemde en özgür olan ülkelerdir.

  Bazı servet düşkünü zengin ülkeler İspanya’nın 15.yy. boyunca yaptığı gibi, özgürlükleri kısıp altın biriktirmeyi daha akıllıca bulabilirler. Çok geçmeden vadiler dolusu altının özgür ülkelere aktığı görülür ve bunun bir türlü önüne geçilemez. Nedeni ise sonraları anlaşılır.

  Özgürlük paradan da puldan da…

  Makamdan ve mevkiden de…

  İman ve ibadetten de… daha değerlidir!

  Zira, iman ve ibadete anlam kazandıran da özgürlüktür.

  Elhasılı her şeyin başı “özgürlük”tür; gerisi ise teferruattır…

  ***

  Alem-i İslâm’da; neden ahlâk, bilim, serbest pazar, uluslararası ticaret, sanayi ve teknoloji, yaratıcı sanatlar, mimari, edebiyat, felsefe, müzik, adabı muaşeret, adalet, hukukun üstünlüğü, kadın hakları, sömürüsüz emek pazarı… “yok denecek kadar” az?!

  Dünya sıralamasında neden 54 İslâm ülkesi Hıristiyan ülkelerin çok gerisinde?

  Neden …? Neden …? Neden…?

  Yazının devamı için: