PYD’nin imar kapısı

  0
  Muharrem Sarıkaya
  Habertürk

  SURİYE ve Irak’ın DEAŞ’tan arınmasıyla ortaya çıkan çelişkiler yumağı, çok daha dolaşık hale geliyor.

  Bir tarafın kaybının diğer tarafın kazancına dönüştüğü Suriye ve Irak’ta, Ankara açısından iki önemli sorun kapıda duruyor.

  İlki Irak’ta Barzani’nin referandumuna hazırlandığı süreçte, DEAŞ ile savaşın Kürt-Arap çatışmasına da yol açacak olması.

  Buna neden de Kerkük’ün 40 kilometre batı yakasında bulunan Havice…

  Musul’daki DEAŞ’ın Havice’ye kaçmış olmasına rağmen ilginç bir şekilde operasyon Telafer’e kaydırıldı.

  HAVİCE SORUNU

  Peşmergenin katılmadığı Telafer’in DEAŞ’tan temizlenmesi operasyonu sonrası Haşdi Şabi güçleri yönünü 3 yıldır DEAŞ kontrolünde olan Havice’ye çevirdi.

  Sorun da bu noktada baş gösterdi…

  Çünkü konumu nedeniyle Havice’yi alan Kerkük’e hâkim olur, Musul’u da gözaltında tutar…

  Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY), bunu bildiği için Musul sonrası Haşdi Şabi’nin Kerkük üzerinden Havice’ye yürümesine izin vermedi.

  Gül döneminde Cumhurbaşkanı Enerji Başdanışmanlığı yapan, Türkmen kökenli olması dolayısıyla da bölgeyi iyi bilen ve sağlıklı haber alan Erşat Hürmüzlü, dünkü sohbetimizde Havice geriliminin çatışma ortamına sürüklendiğine işaret etti.

  Bağdat’taki ABD karargâhından gelen “Havice operasyonuna peşmergeler de katılacak” açıklaması da sorunun üzerine tuz biber ekti.

  Çünkü Bağdat yönetimi, statüsü referandumla belirlenecek Kerkük’e, IKBY’nin nüfuz etmesinden rahatsız…

  Havice operasyonunu peşmergenin yapması halinde bu nüfuzun artacağı kaygısını taşıyor, Haşdi Şabi güçlerini ilçeye sokarak Kürt hâkimiyetini kırmayı amaçlıyor.

  Bundan dolayı Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü Helgurd Hikmet ile Haşdi Şabi komutanlarından Ali Haşim Huseyni’nin arka arkaya operasyonun kendileri tarafından yapılacağını açıklaması da gerilimi sergilemek için yeterli.

  Yazının devamı için