Rus Büyükelçi Erkhov: “Türkiye’de güvenlik endişem yok”

  0
  Okan Müderrisoğlu
  Sabah

  Rus Büyükelçi Erkhov, “Türkiye’de herhangi bir güvenlik kaygısının olmadığını belirterek” Suriye’de iki ülkenin ortak hareket etmesiyle çok güzel sonuçların ortaya çıkacağını kaydetti

  Rusya Federasyonu’nun yeni Ankara Büyükelçisi Aleksey Erkhov, görev döneminin ilk günlerinde aralarında SABAH’ın da bulunduğu bir grup gazete temsilcisini kabul etti. Türkiye’de kendisini güven içinde hissettiğini belirten Erkhov, sorularımızı şöyle yanıtladı:

   Suikasta kurban giden Büyükelçi Karlov ile ilgili soruşturma ne aşamada?
  Türk tarafınca yürütülen soruşturma devam ediyor. Rusya’da soruşturmayı yürüten kurumlar da Türk muhataplarıyla yoğun temas içinde. Soruşturmanın tamamlanmasıyla birlikte sonuçların kamuoyu ile paylaşılacağından eminiz.

   Rus uçağının düşürülmesi ile suikast arasında bir bağlantı bulundu mu?
  Şu anda bende herhangi bir malumat yok.

   Güvenlik endişesi taşıyor musunuz?
  Emin olabilirsiniz çok ciddi önlemler alınmış durumda. Şu an içinde bulunduğum herhangi bir (güvenlik) endişe yok.

   Türkiye’nin, olası Afrin operasyonuna Rusya’nın bakışı nedir?
  Afrin’e yönelik olası bir askeri operasyon, tahminler üzerine kurulu bir haber. O tarz bir şeyi yorumlamak çok zor. Suriye’nin kuzeyinde şu anda durum çok hassas. Durumun hassasiyeti iki ülke arasındaki işbirliğini daha da yakınlaştırma yönünde gitmemiz gerektiğini gösteriyor.

   Rusya, YPG’yi nasıl tanımlıyor?
  Diğer ülkelerdeki gibi Rusya Federasyonu’nda da terör örgütlerinin listesi mevcut. Bunun prosedürü çok aşamalı ve basit değil. Tek söyleyebileceğim şey, YPG bu listede yer almamakta. Ancak, Türkiye’nin hassasiyetlerinden haberdarız, hassasiyetleri konusunda yönetimimizi bilgilendiriyoruz.

   Rusya, Menbiç’i koruma altına aldı. Afrin’de Rus askeri var. Bir de İdlip konusu gündemde. Gelecek nasıl şekillenecek?
  İdlib bölgesinde onlarca farklı silahlı grup, değişik dini akımların temsilcilerinden bahsediliyor. Tartışmalı, saha komutanları dediğimiz değişik kişiler mevcut. Durum çok karmaşık. Menbiç’e gelince… Belli bir kısmının Rus ordusu tarafından koruma altına alındığı telaffuz edildi. Güvenlik önlemleri konuşulurken korumanın çok kötü bir şey olmadığının farkındayız! Ciddi konuşmak gerekirse, Türkiye ile Rusya’nın ortak hareket etmesi hâlinde bunun sinerjisinin meyvesi olarak çok güzel sonuçlar ortaya çıkmakta.

   S 400 hava savunma sistemi temini hangi aşamada, teknoloji transferini kapsıyor mu?
  Buraya gelmeden önce cevap vermeyeceğimi bildiğim bir soru bu. Konu hassas. Türk ve Rus basınında detaylı tartışılıyor. Hem Washington hem de Brüksel’de bu konuda çok büyük bir uğultu var. Bu konuyu bir süre sonra tekrar konuşalım.

  VİZE FORMÜLÜ

  Yazının devamı için