S-400 uyarısı

  0
  Hakan Çelik
  Posta

  Batı ile ilişkilerde yaşanan güvensizlik ve hayal kırıklıkları haklı olarak Türkiye’nin yeni alternatif arayışlarına yönelmesine neden oldu.

  Bu arayışı, siyasi/ekonomik olduğu kadar askeri alanda da görüyoruz.

  Öyle bir coğrafyadayız ki her cepheden ayrı bir saldırı riski var. Bu nedenle Türk Silahlı Kuvvetleri en etkili ve modern sistemlere sahip olmak zorunda.

  Türkiye’nin çok zayıf olduğu alanlardan biri hava savunma sistemi. Savunma Bakanlığı ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) bu alandaki eksiklikleri gidermek için yoğun çalışma yürütüyor.

  Suriye savaşının doruğa çıktığı dönemlerde Türkiye füze saldırısı tehdidiyle karşılaşmış, bunu bertaraf etmek için Hollanda, Almanya gibi ülkelerden NATO kaynaklı Patriot füzeleri istenmişti. Bu süreçte bir sürü kaprisle karşılaştık.

  Bu zaafiyetin giderilmesi için bugüne kadar çeşitli kaynaklarla görüşmeler yapıldı. En son Çin ile anlaşmaya yaklaşılmıştı ama olmadı. Rusların S-400 füzesi en güçlü seçenek durumuna geldi. Türkiye gelecek hafta bu konuda nihai kararını verecek.

  Türkiye’nin S-400 seçiminin haklı bazı gerekçelere dayandığına inanıyorum. Ancak bu konuda dikkate alınması gereken bazı uyarılar var.

  Uzun yıllar Türkiye’nin Washington Büyükelçisi olarak görev yapan emekli CHP milletvekili Şükrü Elekdağ önemli konulara dikkat çekti.

  Şöyle ki:

  Yazının devamı için