Sıcak Para

  0
  Yaman Törüner
  Milliyet

  İleri ekonomideki halsizlik, artan risk iştahı ve merkez bankalarının teşvik edici politikalarının toplam etkisi, gelişmekte olan ekonomilere, “sıcak para” denilen büyük sermaye akışı getirir. Bu fonların yönetimi altındaki varlıklar o kadar büyüktür ki, gelişmekte olan piyasalara akıttıkları miktar, yerel fonların yatırımlarını katlar.

  Ancak, “sıcak para” ilk istikrarsızlık sinyalinde çabucak ülkeden uzaklaşmanın yoluna bakar. Üstelik, başlangıçtaki istikrarsızlığın kaynağının yükselen piyasalarla en küçük bir ilgisi olmadığı zamanlarda bile, sermaye boşaltma işlemi ile karşılaşılabilir.

  “Sıcak para”, yükselen piyasalarda genellikle sınırlı bir zaman dilimi için kalır. Belirgin bir önyargıları vardır ve öngörülmeyen haberlere aşırı tepki verme eğilimi gösterirler.

  Önlemler başarısız

  Bizim gibi gelişmekte olan ekonomilerin hiçbiri bu zorlukla başa çıkacak güçlü bir politika yaklaşımı henüz bulamadı. İsrail gibi bazıları, gelen sıcak paraya hiç dokunmama yolunu seçmiş olsalar da, bu konuda kalıcı bir politika geliştiremediler. Sonuç olarak, gelişmekte olan ülkelerin büyüme performansları, kaçınılmaz olarak, “sıcak para”dan etkileniyor.

  Tedbir paketi

  Yazının devamı için