Siyasetin sonbahar gündemi

  0
  Serpil Çevikcan
  Milliyet

  Bayramdan sonra iç siyaset ısınacak.

  Ak Parti’de, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın belirlediği istikametteki değişimin gereği olan adımlar sürecek.

  Adalet Yürüyüşü’nden sonra Adalet Kurultayı ile ikinci büyük adımı atan CHP ise, “adalet” kavramının yanına, 2019’daki seçimlerde öne çıkacak ikinci bir temayı yerleştirmek üzere yol haritasını olgunlaştıracak.

  CHP, bu eylemlerle yarattığı sinerjiyi tahkim edecek bir proje üzerinde çalışıyor.

  Ancak görünen o ki bayramdan sonra en yoğun hareketlilik Meral Akşener liderliğindeki yeni parti cephesinde yaşanacak.

  Akşener stratejisi

  Düzenlendiği son basın toplantısında kurulacak partiye ilişkin sorulara neredeyse geçiştiren bir yanıt vermekle yetinen MHP lideri Devlet Bahçeli’nin bu tavrının genel bir strateji olduğu Ankara kulislerinde en çok konuşulan konulardan.

  Dikkat edilirse, başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere Ak Parti cenahından da MHP’nin mevcut yönetiminden de Akşener ve yeni oluşuma dönük sert tepki çıkışlarına tanık olmuyoruz.

  Kulislerde, bu durumun iki parti açısından da belirlenmiş bir strateji olduğu konuşuluyor.

  Ak Parti’nin de MHP’nin de yeni partinin isim ve söylem olarak ete kemiğe bürünmesi aşamasına kadar bu stratejiyi izleyeceği, Akşener ve arkadaşlarının partinin kuruluş aşamasından itibaren gündem olmasının istenmediği kaydediliyor.

  Akşener isminin büyümesine bu yolla katkı verilmemesi tercih ediliyor.

  Ak Parti ve MHP, eleştirilerin odağına CHP’yi alarak bir taşla iki kuş vurmayı hedefliyor.

  Bir yandan CHP’nin yaratmaya çalıştığı sinerjiye siyaseten sert açıklamalarla karşılık verilirken, diğer yandan Akşener ve yeni oluşumunun bugüne kadar muhatap alınmaması yöntemi izlendi.

  Şu ana kadar izlenen strateji Akşener’in büyümeden pasifize edilebilmesi için Ak Parti’nin desteğine ihtiyaç duyan Bahçeli açısından da kritik önemde.

  Mevcut sistem, yüzde 7 baraj

  MHP cephesinden başka haberler de var.

  Bahçeli, 18 Mart 2018’deki büyük kongreye dönük çalışmalarını sürdürürken, şu ana kadar 59 il kongresini tamamladı ve MHP tarihinde görülmemiş bir değişikliğe imza attı.

  Bu değişim sürecek.

  Erken seçime karşı olan Bahçeli, 2019 seçimlerine yepyeni bir MHP teşkilatıyla gidecek.

  Bahçeli’nin, baraj sorunlarının olmadığını söylese de bu hayati seçimlerde Akşener etkisine takılmamak için, dar veya daraltılmış seçim sistemlerine geçilmeden, mevcut sistemde, seçim barajının yüzde 7’ye çekilmesini istediği belirtiliyor.

  Baraj konusundaki son sözü Cumhurbaşkanı Erdoğan söyleyecek.

  8 anketten ne çıktı?

  Yazının devamı için