Şükrü Hanioğlu’nun eserlerine dair…

  0
  Rasim Ozan Kütahyalı
  Sabah

  Bundan iki hafta önce 13 Ağustos Pazar günkü köşemde şu an Princeton’da görev yapan dünyaca ünlü sosyal bilimcimiz ve aynı zamanda gazetemizin yazarı Şükrü Hanioğlu’na hitaben bir yazı kaleme almış ve Hanioğlu’nun eserlerinin Türkiye’de sahaflardan ancak servet ile edinilebildiğini belirterek, kendisini eleştirmiştim…

  ***
  O yazıda Hanioğlu’nun çok değerli SABAH yazılarının da birkaç cilt halinde muhakkak kitaplaştırılması gerektiğini ifade etmiş ve yazımı şu paragrafla bitirmiştim:
  “Değerli hocamdan ricam zaten kurak bir çöl olan Türk sosyal bilimler literatürünü daha da kurak bırakmaması ve halihazırda kendisiyle çalışmak için sırada bekleyen yayınevlerinden biriyle anlaşarak toplu eserlerini -ve muhakkak bizim gazetedeki kıymetli yazılarını da- bastırmasıdır…”

  ***
  Şükrü Hoca hemen bu yazımın ardından kitaplarının yayın durumunu ayrıntılı olarak açıklayan çok nazik bir mektup gönderdi bana. Şükür ki durum benim sandığım gibi değilmiş. Bu değerli eserler yakında Türkçe’de de olacakmış. Bu gelişmeye çok sevindim. Bugün köşemde Hanioğlu’nun bana gönderdiği mektubu aynen yayınlıyorum. Aslında bu mektup bile gerçek bir bilim adamının ve sahici bir entelektüelin nasıl titiz, rikkatli ve özenli bir insan olması gerektiğine dair her okuryazara ders niteliğinde…

  ***
  Muhterem Rasim Bey, Dün yazdığınız ve hak etmediğimi düşündüğüm övgüler içeren değerli yazınız için çok teşekkür ederim. Sizin yazılarımı derinliğine okumanızdan büyük memnuniyet duydum.
  Kitapların yayımı konusundaki eleştirilerinizde şüphesiz haklısınız. Ben yazım konusunda belki gereğinden fazla titizlik gösteriyorum. Gerek Türkçe gerekse de İngilizce yazarken metinleri birkaç kere gözden geçirerek tashih ediyorum. O nedenle İngilizce yazdığım çalışmaların Türkçeye çevirisi teşebbüsleri hep akim kalıyor. Sizin de şüphesiz gözlemlediğiniz gibi Türkçe iyi yazanların sayısı gün geçtikçe azalıyor. Bu da benim gibi konuya hassasiyet gösterenleri çok rahatsız ediyor.

  Yazının devamı için