Teşkilata teşekkürlerimi sunarım!..

  0
  Ahmet Takan
  Yeniçağ

  Öyle kolay kolay basın açıklaması yapmazlar. Gelenekleri böyle!.. Zaten resmi internet adreslerine girip, “basın açıklamaları” başlığının altına bakarsanız, “basın açıklamalarının ancak zorunlu hallerde yapılmasına yönelik geleneğimizi devam ettirmekteyiz” diye yazar. Bir tık daha öteye gittiğinizde ise en son basın açıklamasının 6 Nisan 2017 tarihinde yapıldığını görürsünüz. O da FETÖ’cü Adil Öksüz iddialarına karşı CHP’ye çakma açıklamasıdır. Bu açıklamadan önce de en son 14.01.2014 tarihinde bir açıklama yayınlamışlar…

  AKP iktidarı döneminde teşkilat yapılanması değiştirilen, istihbarat toplama ve analiz etme teknikleri çeşitlendirilen, psikolojik ve her türlü operasyon uygulamaları farklılaştırılan (!), ilgi alanlarına tahmin edemediklerimizi de dahil eden MİT, basın faaliyetleri alanında da çok önemli hamleler yaptı. Kopyala yapıştır metoduyla gazete yazarlarının kullanılmasından tutun da havuz medyasına ortak manşetler hazırlanmasına ve hatta saray iktidarının gözüne girebilmek için Yenimahalle’ye gidip yoğun mesai veren taklacı gazetecilere kadar!.. Son dönemde şahit olduğumuz bir diğer uygulama ise bazı düşünce kuruluşları ve özellikle onların iletişim kanallarının MİT tarafından kontrol ediliyor olmasıdır. MİT’in basın açıklamalarına resmi internet sitesinde rastlayamayabilirsiniz ama gerek olduğu hallerde bazen iliştirilmiş bir gazetecinin köşesinden, bazen de o düşünce kuruluşunun bir köşesinden cevabınızı alabilirsiniz…

  5 Ağustos tarihli “ABD’dekiler si-MİTci mi” başlıklı yazımda “papaz krizi yüzünden bu ülkede tutuklu olduğu iddia edilen 2 teşkilat görevlisi hakkında bazı iddiaları hatırlatmış ve konuya açıklık getirilmesi gerektiğinin altını çizmiştim.” Çok şanslı bir gazeteciymişim!.. Yanıt almakta gecikmedim. Kafkassam adlı kuruluşun internet sitesinde 8 Ağustos tarihinde, Ömür Çelikdönmez imzasıyla ” İstihbaratçı misyoner papaz Andrew Brunson’a karşı Amerika’dan istenen iki MİT’çi kim?” başlıklı bir yazı yayınlandı. Yazarın imzasının yanında fotoğrafı yok ama gri bir siluet var. Yazıya ayrı bir heyecan katılmış!..

  Gölge adam gizemindeki yazar arkadaş, iddialarımı Temel fıkrasına benzetmiş benimle inceden kafa da bulmuş. Her nedense bir satırcık da olsa Doktor Devlet Bahçeli’ye çakmış. Bunu da çok çok garipsediğimi belirtmeden geçemeyeceğim.

  Gölge adam sonra da, “ABD’de tutuklanan iki MİT görevlisi bilgisi doğru ama FETÖ’ye operasyon düzenlemek için gittikleri Temel’in hamsisi gibi. MİT görevlisi olduğu iddia edilen Türk vatandaşları geçen yıl tutuklanmıştı. Hatırlarsanız; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 16 Mayıs 2017’de ABD Başkanı Donald Trump ile Washington’da bir araya gelmesi öncesi Türkiye Büyükelçiliği’nin konutu önünde toplanan göstericiler ‘Demirtaş’a özgürlük’ pankartı ve Suriyeli Kürtlerin Demokratik Birlik Partisi (PYD) flaması açmıştı. Aynı esnada Erdoğan aleyhine slogan atan grup karşısında Cumhurbaşkanı’nı karşılamak için toplanan bir grup da lehine gösteri yapmıştı. İki grup arasında başlayan gerilim önce sözlü tartışmaya sonra da Erdoğan’ın korumalarının müdahalesiyle tekmeli yumruklu kavgaya dönüşmüştü. ABD polisi kavgayı ayırmakta zorlanırken, bazı polis memurları korumaları durdurmak için cop kullanmıştı.” demiş.

  Gölge adam tutuklananlar hakkında da çok tafsilatlı bilgiler vermiş;

  (…)

  Ne diyeyim?.. Yenimahalle’yi bu aralar çok kızdırıyorum herhalde. Ama, bu sefer haber kaynaklarımı dürtmek, rahatsız etmek   yerine, bana dolaylı cevap verdiklerinden üstelik de beni farkında olmadan teyit ettikleri için derinteşekkürlerimi sunarım!..

  Yazının bütünü için