Tezkere geçseydi de Türkiye PKK’ya müdahale edemeyecekti

  0
  İpek Özbey
  Hürriyet

  2003’te Türkiye ile ABD arasında tezkere müzakerelerini yürüten eski MHP milletvekili Deniz Bölükbaşı, önceki gün Hürriyet’teki söyleşisinde 1 Mart tezkeresinin geçmemesinin bölgede bugünkü gelişmelerde büyük etkisi olduğunu söylerken, anlattıkları büyük yankı uyandırdı. Bölükbaşı’nın Meclis’teki görüşmeleri anlatırken adını geçirdiği ve o dönem CHP saflarında tezkereye hayır diyen isimlerden eski milletvekili Şükrü Elekdağ da sorularımızı yanıtladı.

  Sayın Bölükbaşı ile yaptığım röportajda, 1 Mart tezkeresini geçseydi PKK çok ağır bir darbe yiyecekti, Barzani de 25 Eylül’deki referandum noktasına gelemeyecekti” dedi, askeri ve siyasi belgelerin de bu görüşlerini desteklediğini belirtti. Katılır mısınız?

  Öncelikle Bölükbaşı, 1 Mart tezkeresinin Türk askeri birliklerine PKK’ya ağır bir darbe vuracağı iddiasını Mutabakat Muhtırası (MM) denilen ve Türkiye’nin ABD ile birlikte Irak savaşına katılması halinde, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne verilecek görev ve yetkileri tanımlayan belgeye dayandırıyor. Türkiye ile ABD arasında imzalanan bu anlaşmanın açık adı şöyledir: “Türkiye Cumhuriyeti ile ABD Arasında Irak’a Karşı Geçici Olarak Konuşlandırılacak Kuvvetlerin Durumunu Saptamak ve Temel Politika, Prensipler ve Sürecin Oluşturulması Hakkında Anlaşma”.  Söz konusu MM’nı Amerikalılarla müzakere eden Türk heyetinin başkanı Büyükelçi Bölükbaşı yazdığı kitapta,  “ateş açılmasa bile Türk birlikleri resen PKK unsurlarına karşı imha harekâtına girecekti” diyor. Oysa, bu büyük bir yalan!  Zira, MM Türk askerine PKK unsurlarına karşı silah kullanmayı yasaklıyor. Yani MM kuzey Irak’a girecek olan Türk askeri birliklerine PKK teröristlerini imha etmek için operasyon yetkisi vermiyor. Türk askeri sadece kendini savunmak için silah kullanabilecek!

  Yazının devamı için