Trump da ABD de artık ‘topal ördek’

  0
  Bercan Tutar
  Sabah

  ABD’deki seçimlerde ne Demokratlar ne de Cumhuriyetçiler umduklarını buldu. Salı günü yapılan yarışta Kongre’nin iki kanadı iki rakip parti arasında paylaşıldı.
  İlk sonuçlara göre Senato’da 51’e 45 ile Cumhuriyetçiler; Temsilciler Meclisi’nde ise 222’ye 199 ile Demokratlar ipi göğüsledi.
  Özellikle ırkçı ve cinsiyetçi söylemleriyle dikkat çeken ABD Başkanı Donald Trump’a inat Demokrat Parti’den seçilen Müslüman, siyahi, yerli ve Latinkökenli ilerici kadın siyasiler tarih yazdı.
  1776’da bağımsızlığını ilan etmiş ABD’de ilk kez iki yerli ve iki Müslüman kadının Kongre’ye seçilmesi de bir dönüm noktası olarak görülüyor.
  Dikkat çeken bir unsur da Amerikan yerlisi Sharice Davids ve Deb Haaland ile Filistinli kökenli Rashida Tlaib ve Somali kökenli Ilhan Omar’ın aralarında bulunduğu kadın vekil sayısının mecliste erkekleri geçmesiydi.

  ***
  Fakat ABD siyasetinin bu daha kadın, daha yerli, daha Müslüman, daha ilerici ve daha esmer havası kimseyi yanıltmasın.
  Gerçek şu ki Trump için bir referanduma dönüşen ara seçimler tam anlamıyla ABD’nin ikiye bölünmesiyle sonuçlandı. Senato’da üstünlük sağlayarak Demokratların azil tehdidinden kurtulan Trump, rahat bir nefes aldı.
  Ne var ki Demokratlar, Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu ele geçirerek şimdiye kadar başına buyruk davranan Trump’ın yasama gücünü engelleme fırsatı yakaladı.
  Demokratlar elde ettikleri üstünlükle ilk olarak Trump’ın vergi kaçakçılığıiddiaları ile 2016’daki başkanlık seçimlerinde görev yapan ekibin Rusya ile bağlantıları hakkında inceleme başlatmaya yoğunlaşacaklardır.
  Kuşkusuz Demokratların, Trump’ın yasaları Kongre’den geçirme kabiliyetini törpülemesi ABD’deki yönetim krizini daha da derinleştirecektir.
  Nitekim Meclis’teki Demokrat Parti lideri Nancy Pelosi, daha seçim akşamı “Ortak zemini bulamadığımız yerlerde geri adım atmayacağız” diyerek renklerini belli etti.

  ***
  Kongre’nin yeni kompozisyonu Trump’ın şovenist tasarılardan vazgeçerek iki partinin de destek vereceği politikalara öncelik vermesini zorunlu kılıyor.
  Hatta Trump’ın bazı tartışmalı yasaları Kongre’den geçirmesi için taviz vermesi bile gerekecek.

  Yazının devamı için