Trump, Kennedy suikastının tüm belgelerini açamadı

  0
  Mehmet Barlas
  Sabah

  22 Kasım 1963’te Dallas’ta ABD Başkanı Kennedy’yi hedef alan suikastın üzerindeki esrar perdesi yine aralanamadı. Şimdiki Başkan Trump bu suikasta ilişkin 5 milyon sayfalık Gizli belgenin açıklanacağını duyurmuştu. Ama Başkan’ın bu duyurusu havada kaldı. Belgelerin yüzde 90’ının açıklanmasına ABD derin devleti izin vermedi. Bu şekilde özgürlükler ülkesi ABD’de başkanların hayatına kasteden suikastların da devletin örttüğü perde gerisinde özgürce yapılabileceği anlaşılıyor.

  Bazı ipuçları
  Yine de açıklanan belgelerde damla ile de olsa bazı ipuçları var. Mesela yerel bir İngiliz gazetesi olan Cambridge News’e suikasttan kısa süre önce bir anonim telefon gelmiş ve Amerika hakkında çok önemli bir habere hazırlıklı olunması duyurulmuş… Bunun gibi o dönemin FBI Başkanı Edgar Hoover’in aldığı ihbar ertesinde “Oswald’ı iyi koruyun” talimatına rağmen bu talimat yerine getirilmemiş ve Oswald, Ruby tarafından vurulmuş.

  Oswald Meksika’da
  Açıklanan belgelerden birinde Oswald’ın suikasttan önce Mexico City’deki Sovyet elçiliğinde bir KGB subayı ile görüştüğü bilgisi var. Bu KGB’ci sabotaj ve suikastbölümünde görevliymiş. Açıklanan belgelerden birinde de, sorumsuz bir Amerikalı generalin Kennedy suikastı ertesinde Sovyetler Birliği’ne bir füze atabileceği ihtimalinin Moskova’yı çok endişelendirdiği bilgisi var.

  Senaryolar gerçek oluyor

  Yazının devamı için