Trump sanki dünyanın kabadayısı gibi

  0
  Mehmet Barlas
  Sabah

  Donald Trump’ın Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’ndaki konuşmasını bir dünya vatandaşı olarak dinlerken, kendi kendime “Bu adam kendini ve ülkesini ne sanıyor” diye düşündüm. Bu bir nefret ve bir öfke konuşmasıydı. Kuzey Kore liderinden “Roket adam” diye söz ediyor, İran’ı, Küba’yı, Venezüella’yı hedef alan sert ve tehditkâr sözler söylüyordu. BM sanki bir barış forumu değil de, Amerika’nın dünyanın patronu olduğu ilan edilen bir forumdu. Ve sanki Trump’ın kafası kızarsa, kafasına taktığı ülkeleri yerle bir edebilirdi.

  Tepkiler
  Trump’ın konuşmasına tabii ki hemen tepkiler geldi. Mesela Venezüella Dışişleri Bakanı Arreaza “Bu Trump kendi hükümetini doğru dürüst yönetemezken, dünya devletlerini tehdit etmesini anlamak kolay değil” dedi.

  Erdoğan’ın konuşması
  Bizim Cumhurbaşkanımız Erdoğan konuşurken ise, Trump’ın da örnek alması gereken bir düzey vardı ortada… Sorunların kriz düzeyine gelmeden çözüme kavuşturulmaları gerektiğini söylüyor ve Türkiye’nin 3 milyonu aşkın Suriyeli ve Iraklı sığınmacı için 30 milyar dolar harcadığını hatırlatırken, bu konuda Türkiye’ye verilen sözlerin tutulmadığını vurguluyordu.

  Macron ve İran

  Yazının devamı için