Trump’ın Afganistan ve Mısır stratejisi

  0
  Beril Dedeoğlu
  Star

  Trump ABD’sinin politikaları arasında bağlantı kurarak genel davranış çizgisi hakkında öngörü sahibi olmak neredeyse imkansız gibi. Eğer yeni ABD doktrini “öngörülemezlik” ya da “nerede nasıl davranacağı bilinemezlik” gibi bir stratejiye dayanıyorsa, kesinlikle şimdiden başarıya ulaşıldığı söylenebilir.

  ABD’nin ne zaman nerede ne yapacağının kestirilememesine dair çok örnek var, bunlardan biri olan Afganistan politikası da öngörülemezliğin niteliği hakkında bilgi veriyor.

  Trump geçtiğimiz günlerde yeni olduğunu söylediği Afganistan politikasını açıkladı. Buna göre El Kaide, DEAŞ ve Taliban ile mücadele devam edecek; ama Afgan halkının nasıl bir yönetim modeli kuracaklarına karışılmayacak. Bu nasıl olacak bilinemese de ABD başkanı barışı ancak Afgan halkının kurabileceğini, bu ortam kurulana kadar da mecburen Afganistan’da kalınacağını ifade etmekte. Bundan anlaşılan daha epeyce kalacak olmaları.

  ABD askeri gidecek mi kalacak mı?

  Afganistan’da sonuç alıcı askeri operasyon yapılması, operasyon başarılarına  göre de çekilmenin planlanması yeni strateji olarak açıklandı. Böylece pek yeni bir durum olmadığı da anlaşıldı. Üstelik Trump’ın “içimden çekilmek geçiyor ama asker sayısını artırmak lazım” mealinde sözler sarf etmesi, ortadaki stratejinin gerçekten öngörülemezlik doktrinine karşılık geldiğini düşündürüyor.

  Afganistan örneği, sadece bu ülkeye yönelik ABD tutumu açısından önemli. Ancak bir diğer örnek durumundaki Mısır, doğrudan tüm Ortadoğu ülkelerine yönelik politikalar açısından daha merkezi önemde.

  Yabancı basın organlarının aktardığına göre, ABD Dışişleri Bakanı Mısır Dışişleri Bakanı’nı telefonla aramış ve ekonomik ile askeri yardımlarda indirime gidileceğini bildirmiş. Kesinti miktarının yaklaşık 290 milyon dolar olduğu iddia ediliyor.

  İddialar Mısır tarafından da ciddiye alınmış olmalı ki, dışişleri bakanı Trump’ın damadı ve aynı zamanda danışmanı olan Kushner ile görüşmesini iptal etmiş.

  Yaptırım uygulayacak mı uygulamayacak mı?

  Yazının devamı için