Trump’ın ‘satranç tahtası’…

  0
  Ali Saydam
  Yeni Şafak

  Yıllar önce Zbigniew Brzezinski’nin Büyük Satranç Tahtasıadlı kitabını okuyanların çoğunluğu, “Yok artık! Bu kadar da olamaz!” diye düşünmüş olabilirler… Ancak bugün olanlar, bana o kitapta yazılanları çağrıştırıyor.

  Bir de Brzezinski’nin kitabında belirttiği bir husus var ki, aslında o düstura kendi dönemlerinde Hitler ve Stalin’in sonuna kadar iman ettikleri söylenir: “Avrasya’ya hükmeden dünyaya hükmeder!”

  Lafın orijinali Halford Mackinder’a aitmiş. 1904 yılında, daha Birinci Dünya Savaşı başlamadan, İngiliz Coğrafya Topluluğu önünde yaptığı “Tarihin Coğrafî Pivotu” başlıklı konuşmasında dile getirmiş…

  Aşağıda, Yeni Şafak Online’da yer alan habere geçmeden önce ABD Başkanı Trump’ın kendi ülkesi içinde satranç tahtasını nasıl kullandığına kısaca göz atalım:

  Trump, bu sefer durduk yere Amazon’a saldırmış. Amazon’un vergisini ödeyen esnafa büyük zararlar verdiğini, bunun da iş kayıplarına neden olduğunu iddia etmiş. Bunu da Twitter’dan duyurmuş…  Bunun üzerine Amazon’un hisseleri âniden düşüşe geçmiş. Hasarın en az 6 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

  Trump’ı ve pek de fazla gizlemeye gerek duymadığı satranç oyununu çözenler hemen iki olayı birbirine bağlayıvermişler: Trump karşıtı haberler yapan Washington Post’u firmanın CEO’su Jeff Bezos’un satın almasıyla Amazon ile Trump arasında 2015 yılı sonlarından itibaren bir çekişmenin başladığını tespit edenler, burada ilkel bir intikam hissinin davranışa yansımasından söz etseler de, bu kararın arkasında çok daha derinlikli ekonomik çıkar yaklaşımları olduğunu söyleyenlerin sayısı az değil. Çünkü 6 milyar dolar da az değil…

  Gelelim Trump’ın Avrasya ve Orta Doğu’da oynadığı oyuna…

  Yeni Şafak Online’daki “Türkiye’yi denklemden çıkaralım…”başlıklı haber şöyle:

  “ABD Başkanı Trump’ın Suudi Arabistan ziyaretinde Katar’a darbe girişimi dışında dikte ettiği başka konular da ortaya çıktı: Türkiye’yi Suriye denkleminden çıkarıp Astana’nın intikamını almak ve muhalif karar yönetim merkezinin İstanbul yerine Riyad olmasını sağlamak…”

  Trump’ın Suudi Arabistan gezisinin ayrıntıları yavaş yavaş ortaya çıkmakta. “Türkiye’yi denklemden çıkaralım” ifadesi pek çok gerçeğin de altını çizivermiş…

  Hesapları şu olmalı, diye akıldan geçiyor tabii ki:

  Yazının devamı için