Trump’ın UNESCO ve İran kararı..

  0
  Abdullah Muradoğlu
  Yeni Şafak

  Donald Trump Kongre’nin 60 gün içinde çıkış yolu bulmaması halinde tek taraflı olarak ABD’nin “İran Nükleer Anlaşması”ndan çekileceğini ilân etti. ABD, İsrail’e karşı önyargılı hareket ettiği gerekçesiyle BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO’dan da çekildi.

  Trump ABD’yi  “Trans-Pasifik Anlaşması” ile “Paris İklim Anlaşması”ndan çekmiş, “NAFTA”nın ise yeniden müzakere edilmesini istemişti. Trump bu anlaşmalara son vereceğini vaat etmişti. Ancak Beyaz Saray’daki “Globalist” ve “Pragmatist” kanatlar  Trump’ı kontrol etmeye çalışıyorlar. Popülist milliyetçiler ise Trump’ın seçim vaatlerini yerine getirmesi için Globalistlerle çarpışıyorlar.  Steve Bannon’ın başını çektiği Ulusalcılar Trump’a engel olduklarını düşündükleri Kongre’deki Cumhuriyetçi Liderliğe savaş açtılar.

  Ulusalcılara göre ‘Amerikan İmparatorluğu’ ile ‘Amerikan Ulus Devleti’ kritik bir ayrım noktasında.  İmparatorluk, Ulus-Devleti ve Beyaz Hıristiyan kimliğini yok ediyor. Göçle gelen çok kültürlülük Amerikan kimliğini bozuma uğratıyor, imalatın dışarıya kaymasıysa içerde işleri azaltıyor. Ulusalcılar, küresel imparatorluğun 20 trilyon dolar borç getirdiğini savunuyorlar. Kazananlar ise çok uluslu şirketler ve Çin gibi ABD’ye rakip olan devletler.

  Kısaca söylemek gerekirse Ulusalcılar, “Amerikan Ulus Devleti’ni küreselleşmenin jandarması haline getiren İmparatorluğa kurban etmeyeceğiz” diyorlar.  “Amerika’yı Yeniden Büyük Yap” sloganı, Beyaz Amerikalılar için işleri geri getirmeyi de vaat ediyor. Çin çeliği başta olmak üzere ithal mallara yüksek gümrük tarifeleri getirmek de bu vaadin bir unsuru.  Ulusalcılar çok taraflı anlaşmalar yerine ikili veya üçlü anlaşmaları savunuyorlar.

  Bu özetten sonra “UNESCO”  ile ilgili arka plan bilgilere geçebiliriz. ABD’nin UNESCO kararından önce İsrail’de Trump aleyhinde  bir kampanya açıldı. Mesele, Trump’ın ABD İsrail Büyükelçiliği’ni Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma vaadiyle ilgiliydi. Trump vaadini, İsrail ve Filistin arasındaki barış çabalarına şans vermek istediği için askıya aldığını açıkladı.

  Netanyahu yanlısı İsrail medyası Trump’ın kararına şiddetli tepki gösterdi. Trump’ın ABD için uygun bir Başkan olmadığı bile yazıldı. Trump’ın İsrail yanlısı büyük bağışçıları da devreye girdiler. Bu bağışçılardan biri milyarder “Kumarhaneler Kralı” Sheldon Adelson idi. Medyaya sızan bilgilere göre Trump, Beyaz bir Amerikalının gerçekleştirdiği katliam nedeniyle Las Vegas’a gittiğinde Adelson ile görüşmüş. Adelson Kudüs vaadini yerine getirmemesinden ötürü sitemlerini aktarmış. Adelson İran konusunda da şahinleri destekliyor, İsrail yanlısı olduklarını her fırsatta dile getiren Bannon ve saz arkadaşlarıyla işbirliği yapıyor.

  Yazının devamı için