Türkiye D-8’in lokomotifi olabilir mi?

  0
  Ünal Çeviköz
  Hürriyet

  D-8 gelişmekte olan sekiz ülkenin bir araya gelmesiyle 1997 yılında kurulan bir uluslararası kuruluş. Üyeleri, Türkiye, İran, Pakistan, Endonezya, Malezya, Bangladeş, Mısır ve Nijerya. Bu ülkeler arasında Türkiye ve Endonezya aynı zamanda dünyanın en büyük yirmi ekonomisini bir araya getiren G-20’nin de üyesi.

  Bütün bu ülkeler arasında Türkiye’nin yerini biraz daha farklı bir konuma oturtmak gerekir. Zira, bir yandan G-20 üyesi olan, bir yandan da son yıllarda sanayileşmesini ve dış ticaretindeki sınai üretimin payını artıran Türkiye’yi hala “Gelişmekte olan ekonomi” kategorisinde görmek pek kolay değil. Yine de, D-8’in kuruluş fikri Türkiye’den çıktığı için duygusal bir yükümlülük Türkiye’yi bu kuruluşa sahip çıkmaya sevk etti.

  D-8 Zirveleri başlangıçta her iki yılda bir düzenleniyordu. Arada bazı aksamalar olup birkaç kez bu ara üç yıla çıktıysa da, şimdiye dek sekiz üye ülkenin de birer kez ev sahipliği yaptıkları sekiz zirve geride kaldı. Sekizinci zirve 2012 yılında Pakistan’da düzenlemişti. D-8’in kuruluşunu pekiştiren ve kuruluşun bir tür anayasası olarak kabul edilen “Şart”ı da bu zirvede kabul edildi. Türkiye D-8 Şartı’nı Şubat 2017’de TBMM’de onayladı.

  Yazının devamı için