Türkiye için İdlib’de en kötü durum senaryosu kapıda

  0
  Sedat Ergin
  Hürriyet

  SURİYE’de savaş cephesinden dün gelen haberler, muhaliflerin üslenmiş olduğu İdlib’in güneyde en uç noktasındaki El Latamina kasabası ile hemen doğusundaki Markabah köyünün Esad rejim güçlerinin topçu ateşi altında kaldığını gösteriyordu.

  (…)

  Rejim, İdlib’de üslenmiş muhalif gruplara son darbeyi indirmeye kalktığı ve eşiği yükselterek Doğu Guta’da yaptığı gibi bu amaçla ağır bir bombardımana giriştiği takdirde, Türkiye’nin en çok çekindiği ve BM yetkilisinin açıklamasında değindiği göç senaryosu gündeme gelecektir. Bu grupların kaçmak istemeleri halinde Türkiye ya da yine Türkiye’nin kontrolündeki Fırat Kalkanı bölgesi dışında çalacakları hiçbir kapı kalmamıştır.

  Esad rejimi ayrıca, kendisini devirmek isteyen muhalif grupları savaşın başından beri desteklediği için hınç duyduğu Türkiye’nin hayatını zorlaştırmak amacıyla da İdlib’deki bu grupları kuzeye, Türk sınırına doğru sürmeye kalkışabilir.

  Aslında Türkiye’yi Astana sürecinde çatışmasızlık bölgesi ilan edilen İdlib’de bu gözlem noktalarını kurmaya yönelten nedenlerden biri, yeni bir göç dalgasını önleyecek bir caydırıcılık yaratma düşüncesiydi. Üstelik Rusya ve İran da projeye kefil olmuştu.

  Peki Rusya seyirci mi kalıyor Esad rejiminin bu hareketlerine? Yarın bu soruya yanıt arayalım?

  Yazının bütünü için