Türkiye’nin referandum hassasiyeti nereye kadar?

  0
  Armağan Kuloğlu
  Yeniçağ

  Referandum tarihi yaklaştıkça diplomatik ve askeri faaliyetler artıyor, karşılıklı beyanlar birbirini takip ediyor. Türkiye alabileceği önlemler için MGK toplantısını 22 Eylül tarihine çekmiş durumda. Bu yazı gazeteye gönderildiği saatlerde toplantı henüz başlamamıştı. MGK toplantısından çıkabilecek kararları ve karşılaşılabilecek durumları öngörmek çok da zor değil.

  Durumun bu şekle gelmesinde Türkiye’nin de katkısı var

  Irak’ın kuzeyinde bir Kürt devletinin kurulma planlarını, tarihi bilgisi olan ve özellikle siyasi tarihle ilgilenen herkes bilir. Çekiç Güç’ten sonra özellikle 2003’ten itibaren Irak’ın kuzeyinde değişen durumun gittikçe bir Kürt devletine doğru evirilebileceğini anlamamak mümkün değildir. Tutum ve davranışımızı da buna göre düzenlemek gerekirken, siyasi ve ekonomik alanda menfaat sağlamaya yönelik uygulamalar, konunun bu safhaya kadar ilerlemesine katkı yapmıştır.

  Başta Kerkük olmak üzere bölgedeki yağmalara, tahribata, demografik değişikliklere ve TSK’nın bölgedeki etkinliğinin kırılması için yapılan muameleye gereken tepki gösterilmemiştir. Türkmenlerin birlik içinde hareket edebilmesi için gerekli bütünleştirici girişimlerde bulunulmamıştır.

  Barzani’yle fazla içli dışlı olunmuş, haddinden fazla değer verilmiş, iç politikada kullanılmaya çalışılmıştır. Bölgesel Kürt yönetimi bayrağı göndere çekilmiştir. Resmi toplantılarda da yer verilmiştir.

  Ekonomik alanda devlet gibi değerlendirerek anlaşmalar yapılmıştır. Petrolü Türkiye üzerinden pazarlanmış, bölgenin kalkınmasına katkıda bulunulmuştur.

  Ticari alandaki yoğun ilişkiler, sorun çıktığında Türkiye’nin de zararına olabilecek duruma gelmiştir.

  Her alanda olduğu gibi bu konuda da yanlışlıklar yapılmış, yine bir aldatılmışlık durumu daha ortaya çıkmıştır.

  MGK toplantısından çıkabilecek tavsiye kararları

  Referandumun yapılmaması için birçok teşebbüs vardır. Bunun sonuçlarının zarar vereceği söylenmesine rağmen Barzani’nin ısrarı devam etmektedir.

  Türkiye, İran ve Irak, ortaklaşa hareket edeceklerine ilişkin açıklamalar yapmıştır. ABD sadece ertelenmesine çalışmaktadır. Ancak Barzani’nin ABD’ye rağmen hareket etmesi inandırıcı değildir.

  TSK kararlılık gösterisi olarak sınırda tatbikat yapmaktadır. Ancak Çavuşoğlu, referandumu durdurmak için güç kullanımının söz konusu olmadığını açıklamıştır.

  Yazının devamı için