Tutuklamalar neden şimdi?

  0
  1987'de Ankara'da doğdu. Bilkent Üniversitesi Elektrik - Elektronik Mühendisliği Bölümü'nde lisans ve yüksek lisansını, Yıldız Teknik Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bölümü'nde doktorasını tamamladı. Halen, Yıldız Teknik Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü'nde öğretim elemanı olarak görevini sürdürmektedir.
  Arslan Bulut
  Yeniçağ

  2009 yılında pankreas kanserinden ölen William Safire, 5 Kasım 2001 tarihinde The New York Times gazetesinde “Sovyetlere karşı Çin’i kullandık; Müslümanlara karşı Türkiye’yi kullanalım” başlıklı bir analiz yapmıştı.

  Safire, “ABD eski başkanlarından Richard Nikson ile Arasat’ta bir röportaj” gibi ustaca bir yöntem kullanmıştı.

  ***

  Hayali röportajda, Nikson, Bush ve ekibinin büyük bir strateji geliştirmesi gerektiğini söylüyordu:

  -Nedir bu strateji?

  -Gerçek düşmanını bileceksin. Bu, sadece Bin Ladin ve onun terörist ağından ibaret değil, tüm İslam âlemini ele geçirmekle tehdit eden bir hareket. Bu sakallılar ve onların daha da tehlikeli resmi sponsorları, Kuveyt ve Suudi petrolünü istiyor. Bu petroller, onlara, sağduyulu Müslümanları ve de tüm Hıristiyan ve Yahudi kâfirleri yok etmek hedefine dönük olarak nükleer ve biyolojik silahları geliştirmek veya satın almak için gereken parayı sağlayacaktır.

  -Onları nasıl durduracaksınız?

  -Nasıl ki Sovyetlere karşı Çin kozunu kullanarak komünist bloğu böldük, onları da aynı şekilde böleceğiz. Sizin kuşağınızın kozu, güçlü ordusuyla laik Müslüman ülke olan Türkiye’dir. Ankara ile Türk sınırını geçip Kuzey Irak’ı ele geçirmek üzere anlaşmak iyi fikir. Oradaki Kürtler zaten uçuşa yasak bölgenin kapsamı içinde bulunuyor ancak esas olarak Türkiye’nin parçası olacak bölge, Saddam Hüseyin’in petrolünün yarısını sağladığı Kerkük bölgesidir.

  Yazının devamı için tıklayın