Ulusal güvenlik masasından

  0
  Serdar Turgut
  Habertürk

  DÜN aralarında Pulitzer Ödüllü gazetecilerin de bulunduğu meslektaş arkadaşlarla bölgede Türkiye’nin konumu hakkında yaptığımız beyin fırtınasının ilk sonuçlarını yazmış ve bugün de sorunların dökümünden güçlü bir strateji düşünme aşamasına geçeceğimizi söylemiştim.

  Dünkü yazıda, daha çok bugün var olan durumun gerçekçi bir fotoğrafını çekmeye çalışmıştım. Türkiye’nin “Ne yapılmalı?” sorusunun cevabına ancak bu gerçekçi tespitlerden sonra girişmesi gerektiği üzerinde Washington’da aramızda kurmuş olduğumuz ulusal güvenlik masasında fikir birliğimiz oluştu.

  Ulusal güvenlik uzmanı gazeteci arkadaşlar, bölgede oluşmaya başlayan güç dengeleri ve yeni iktidar alanları nedeniyle askeri opsiyonların hayli kısıtlandığı ve diplomatik süreçlerin de Rusya ve ABD tarafından manipüle edildiği bir ortamda “Ne yapılmalı?” sorusuna cevap aradılar.

  TÜRKİYE’YE GÜÇLÜ STRATEJİ

  Beyaz Saray’a 10 dakika yürüme mesafesinde bulunan Farragut North metrosuna yakın lokantada Amerikalı gazeteci arkadaşlarla kurduğumuz ulusal güvenlik masasındaki beyin fırtınamız şu unsurlardan oluştu:

  1- Türkiye ile Amerika arasındaki bugün en büyük ulusal güvenlik sorunu, ABD’nin YPG’ye verdiği destek ve onların bu desteğe dayanarak bölgede kendilerine oluşturmaya giriştikleri “iktidar alanı” meselesidir.

  2- Amerika bu konuda niyetini çoktan açıkça ortaya koydu. Bizce Türkiye, YPG konusunda şu anda kartlarını tam açmamış olan Rusya’ya dikkat etmeli. Rusya’nın, kendisiyle müttefik “de facto” bağımsız bir Kürt cumhuriyeti oluşturma deneyimi olan Mahabad Cumhuriyeti’ni de unutmadan Rusların Suriye’de “de facto” otonom bir Kürt oluşumunun kontrolünü Amerikalılara bırakmamak konusunda Esad’la ortak hareket edip bir konfederatif çözüm konusunda adımlar atabileceği kesinlikle bilinmeli.

  3- Suriye’nin kuzeyinde hem Ruslar hem de Amerika zaman zaman YPG güçlerine koruma sağlamaktadır. Bizler işte bu yüzden sadece askeri çözüm arayışlarının gerçekçi olmadığını düşünüyoruz.

  İKTİDAR ALANI

  Yazının devamı için