‘Ve ben bunu yarın yapacağım demeyesin’ (ayet)

  0
  Reşat Nuri Erol
  Milli Gazete

  Ne diyorduk? KUR’AN VE İLİM çalışmalarımız devam ediyor… Bu hafta 926. seminerimizi yaptık… Kehf Suresi çalışmamızın 8’inci haftasında, 23-26. ayetlerdeyiz… Ve 23. ayette şu uyarı yapılıyordu: “Ve ben bunu yarın yapacağım demeyesin.”

  Kaldığımız yerden örneklerimizi de vererek devam edelim. Ayetteki “zalike” kelimesi yapılacak belli bir şeyi işaret etmektedir. Ben şu vakitte bunu yapacağım demektir. Bu ifade tarikatta zuhurata göre hareket etmedir. İlk örnek: ‘Doğudaki şeyhlerden biri bizim arkadaşlarla hacca gidiyor. Pasaportu yok, vize ve kontenjan falan dinlemiyor! Otobüs biniyor ve yola çıkıyor. Zuhurat ne gösterirse onu yapacak. Otobüslerde ve gümrüklerde kimse farkına varmıyor, hacca gidiyor ve geliyor.’ Onun yaptığı doğrudur. Hacca gitmeye niyet ediyor. Farz olan hacca gitmektir. Yolda engel çıkarsa kurban gönderip dönüyorsun. Bir şeyi yapmaya karar verdiğin zaman o iş üzerinde ısrarla dur. Hiçbir işi yarına bırakma. Ama durumu sen değil zuhurat tayin etsin. Sen yapmaya başla. Engel çıkarsa vazgeçme, sadece ertele.

  İkinci örnek: ‘Ben hiçbir işe tek başıma başlamam. Biri çıkar şu işi yapalım derse, bana göre de onu yapmak gerekiyorsa, onunla o işe başlarım. Sonra o bıraksa da ben bırakmam.’

  Üçüncü örnek: ‘Akevler İzmir Kooperatifi’ni Prof. Dr. Ahmet Tahir Satoğlu (o zaman doçent) ile kurduk. Başkan o idi. Onun çevresi vardı. Yani Akevler Kooperatifi’ni o kurdu, benim rolüm belki onda bir bile yoktu. On sene beraber çalıştık. On sene sonra o başkanlığı bıraktı, ben bırakmadım. Başka arkadaşlar katıldı. Bir müddet sonra tıkandık. Yönetimi arkadaşlara bırakarak Kırgızistan’a gittim. Beş sene sonra döndüğümde Ahşap Evler işletmesine giriştim. Yüz Lojmanlı İşyeri Apartmanı inşa planlaması ile ilgileniyoruz. Kur’an düzenine biz Adil Düzen dedik. Kur’an seminerlerimize devam ediyoruz…’

  Fiillerde, diğer fiillerle sebep sonuç ilişkileri içinde etkiler vardır. Bütün hareketler fiil değildir. Bir amaca ulaşmak için yapılan hareketler fiildir. Amelden farkı, amel başkasının işini yapmaktır, fiil ise geneldir. Allah insanları kendi iradeleri ile hareket etsinler ve bunun ecrini alsınlar diye yaratmıştır. Her insan Allah adına hareket eden varlıktır. Nasıl devletin görevlileri varsa, bütün insanlar, melekler, cinler ve ruhlar da O’nun yani Allah’ın görevlileridir.

  İnsanlar geleceklerini planlarlar. Örnek olarak evlenirler ve çocuk yetiştireceğim derler. Bu planlama mekânda planlamadır. Ama bu sene çocuk yapacağım veya daha çocuk yapmayacağım gibi planlama haramdır. Normal karı koca hayatınızı sürersiniz. Sonuç olarak Allah neyi takdir ederse o olur.

  Bu ayet yani, “Ve ben bunu yarın yapacağım demeyesin” ayeti bağımsız ayettir. Zaman içinde planlama nehy edilmiştir. Mekânda planlama yaparsınız. İmkânlar ortaya çıkarsa gerçekleştirirsiniz. Ben kendi hayatımda hep bunu uyguladım. İş çıkmaza girince onu durdurdum ama hiçbir zaman vazgeçmedim. Kendinize gençlik döneminde plan yapacaksınız. Allah herkese başka kabiliyetler vermiştir. Meslek seçerken çok para getiren işi değil, çok üretim yaptığın işi seçeceksin. Sonunda çocuklarına nakit değil maddi varlık bırakacaksın.

  Meslek olarak da bir iş seçeceksin, ömrünün sonuna kadar da o işte ısrar edeceksin. a) Genel hizmetten bir mesleğin olacak. b) Sanayiden de bir mesleğin olacak. c) Tarımdan bir mesleğin olacak. d) İlimden bir ihtisasın olacak. Elbette istikbali olan meslekleri seçeceksin.

  Yazının devamı için