Vize krizi sona erse bile ilişkilerdeki derin kriz bitmeyecek

  0
  Mehmet Barlas
  Sabah

  Amerika’nın başı yeter derecede dertte değilmiş gibi bir de vize krizi senaryosu yazarak Türkiye ile ABD’yi karşı kamplara iten Ankara’daki ABD Büyükelçisi Bass’a bir Oscar verilmesi herhalde doğru olacaktır. Gerçekten de ABD’nin başı hem kendi topraklarında kendisiyle, hem de dünya coğrafyasının hemen her bölgesinde çeşitli ülkelerle zaten derttedir.

  Suikast planı
  En son kriz, Kuzey Koreli hacker’ların Güney Kore arşivinden aktardıkları belgelerle patlamış bulunuyor. Bu arşivde ortaya çıkan ABD-G. Kore ortak planına göre, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’a suikast yapılacaktır. 235 gigabyte’lık belgelerin gerçekliğini, G. Kore makamları doğruladığına göre, suikast planlamaya kadar dayanan saldırganlığın hesabı herhalde Birleşmiş Milletler’de sorulacaktır.

  Düşmanları güçleniyor
  Ortada bir gerçek var. ABD’nin düşman ilan ettiği, ambargolara hedef kıldığı ülkeler daha da güçleniyor. İşte K. Kore ortada… Bu minik ülke yıllar süren baskılara ve ambargolara rağmen hidrojen bombası ve bu bombayı taşıyacak uzun menzilli füzeler yapmayı başarmıştır. Aynı şekilde 1980’den beri ABD ambargosuna hedef kılınan İran, bugün dünden daha güçlüdür. Ve en önemlisi, Sovyetler Birliği’nin çöküp dağılması ertesinde bile ABD’nin tehdit olarak gördüğü Rusya Putin döneminde yeniden bir süper devlet olmuştur.

  Yıldırım’ın konuşması
  Türkiye ile başlattıkları vize krizine en iyi cevabı dün Başbakan Binali Yıldırım Grup konuşmasında verdi ve şöyle dedi:

  Yazının devamı için