Washington’da kaos devam ediyor!

  0
  Abdullah Muradoğlu
  Yeni Şafak

  Amerika’da güncel olarak tartışılan her konu ülkenin politik bölünmüşlüğünü gözler önüne seriyor. Bölünmenin Trump’ın “Beyaz Saray”daki takımı arasında bile gerçekleşmiş olması durumu daha da ilginç kılıyor. Charlottesville’de Beyaz-Irkçıların yol açtığı olaylara ilişkin olarak Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve Ulusal Ekonomi Konseyi Direktörü Gary Cohn,  Trump ile ters düştüler. Tillerson ve Cohn, Beyaz Saray’da “Globalistler” olarak nitelenen fraksiyonun önde gelen isimleri arasındalar. Beyaz Saray’dan kovulan, “Ulusalcılar”ın şefi Steve Bannon iki ismin Trump ile aynı fikirde değillerse istifa etmeleri gerektiğini söylüyor.

  Bannon ve ekibinin hedefinde bu aralar Cohn ile Trump’ın danışmanı ve damadı Jared Kushner var. Trump’ın Cohn’ı Şubat 2018’de görev süresi dolan “FED(ABD Merkez Bankası)” Başkanı Janet Yellen’in yerine getireceği söyleniyordu. Bu yüzden Bannon’ın yönettiği Breitbart News, Cohn aleyhinde kampanya yürütüyor. Breitbart, Cohn’ın 2008 finansal krizinin aktörlerinden “Goldman Sachs”da üst düzey yönetici olarak çalıştığını hatırlatarak, FED Başkanlığı için Senato’dan onay alamayacağını savunuyor. Hatta Cohn’ın Ulusal Ekonomi Konseyi Direktörlüğünü kaybedebileceğini seslendiriyor. Ulusalcılar’a göre Charlottesville’de Trump’ı eleştiren sözleri yüzünden Cohn’ın “FED rüyası” bitti. Bir diğer senaryoya göre ise Trump, Yellen’den FED Başkanlığına devam etmesini isteyebilir.

  Görev süresi Haziran 2018’de sona erecek olan FED Başkan Yardımcısı Stanley Fischer’in sürpriz bir şekilde istifa etmesi FED için verilen güç savaşını kızıştırdı. Fischer “2008 Krizi”nde Wall Street’a yasal düzenlemeler getirilmesinde çok önemli rol oynamıştı. Fisher’in ülkemizde 2001’deki krizin ardından Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı’na getirilen Kemal Derviş’in “Dünya Bankası”ndan yakın arkadaşı olduğunu hatırlatalım. Fisher o dönemde “IMF”in Birinci Başkan Yardımcısı olarak Türkiye’ye de gelmişti.

  Yazının devamı için