Yazmasam olmazdı

  0
  Armağan Kuloğlu
  Yeniçağ

  TSK hakkında alınan kararların ülkenin güvenliğine ve bekasına doğrudan etkisi olması nedeniyle yaptığım değerlendirmelerimi zaman içinde kamuoyuyla paylaştım. Bu sefer de son general/amiral terfi ve atamalarından ötürü oluşan sıkıntıları paylaşma ihtiyacı duyduğumdan yazmasam olmazdı.

  TSK üzerindeki baskı 10 yıldır devam ediyor

  Yönetim, sözde askeri vesayeti sonlandırmak için TSK üzerinde baskı oluşturmak istemiştir.

  Bunun için, cemaat tarafından kurulan kumpaslar bir fırsat olarak görülmüş, uydurulan yalanlara ve iftiralara dört elle sarılmışlardır. Yandaş medya da TSK’nın itibarsızlaştırılması için seferber olmuştur.

  Ergenekon, Balyoz, Casusluk, Suikast gibi birçok dava ve düzenleme görüntülerle TSK’yı milletin gözünden düşürmek için her türlü araç kullanılmıştır. Çok değerli TSK mensupları hapse atılmış, yıllarca haksız yere tutuklu kalmalarına sebep olunmuş, birçoğunun ihraç edilmesine de göz yumulmuştur.

  Cemaatin doğrudan iktidarı hedef almasıyla durum değişmiş, ancak iş işten geçmiştir. Bu gelişmelerle TSK üzerinde büyük bir baskı oluşturulmuş, en çok güvenilen kurum olma özelliği erozyona uğramış, kurum büyük çapta yıpranmıştır. Maalesef hâlâ bu davaların düzmece olmadığına inanmak isteyen yandaşlar vardır.

  TSK’ya ikinci darbe, 15 Temmuz darbe girişimi

  TSK’nın bu şekilde yıpratılmasından sonra FETÖ’nün hain darbe girişimi de TSK için ikinci bir darbe niteliğini taşımaktadır. Darbeye karşı koyan Türk Milletinin kahraman mensuplarıyla vatansever güvenlik güçlerinin katkısı takdirle karşılanmalı, ancak bu hain darbe girişiminin esas olarak, TSK’nın içindeki vatanseverler tarafından etkisiz hale getirildiği inkâr edilmemeli ve unutulmamalıdır. Bu olay TSK’nın yıpranmasını derinleştirmiştir.

  Darbe girişimi nedeniyle ilan edilen OHAL ve buna ilişkin düzenlenen KHK’larla tüm kamu kurum ve kuruluşlarından ve bu kapsamda TSK’dan hainlerin temizlenmesi için KHK’lar çıkarılmıştır. Ancak KHK’ların OHAL süresiyle sınırlı ve amacına uygun olması gerekirken, TSK için yapılan düzenlemelerde buna uyulmamış, TSK’nın sistemi son derece sıkıntılı bir şekle sokulmuştur.(*)

  Yeni düzenleme orduya siyaset sokuyor

  Yazının devamı için