Yıllık büyüme yüzde 4.4’lük hedefin çok üstüne çıkacak

  0
  Alaattin Aktaş
  Dünya

  Türkiye ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde yüzde 5.1 büyüdü. Daha önce yüzde 5 olarak açıklanan ilk çeyrek büyümesi de yüzde 5.2’ye revize edildi. Böylece ilk altı aydaki büyüme yüzde 5.14 olarak gerçekleşti.

  Yılın ilk yarısında yüzde 5.14’e ulaşan büyüme, orta vadeli programda yüzde 4.4 olarak öngörülen 2017 büyümesine kolaylıkla ulaşılabileceğini, hatta bu düzeyin kayda değer oranda aşılacağını ortaya koyuyor. 2017 büyümesinin hangi düzeye erişebileceğini bir başka yazı konusu olarak ele alacağımızı belirtelim.

  Büyüme hızının üçüncü çeyrekte çok daha yüksek oranlara ulaşacak; bunu görmek için kahin olmaya gerek yok. Geçen yılın üçüncü çeyreğinde 15 Temmuz darbe girişiminin etkisiyle ekonomide yüzde 0.8’lik bir daralma meydana geldi. Bu oranın negatif olmak üzere başlangıçta yüzde 1.8, daha sonra yüzde 1.3 olarak açıklandığını hatırlatalım. Dün ilan edilen ikinci çeyreğe ilişkin GSYH verileriyle birlikte 2015 ve 2016 yıllarının çeyrek verileri ve yıllık gerçekleşmesi revize edilirken geçen yılın üçüncü çeyreğindeki daralma yüzde 0.8’e indi.

  Beklentiler çerçevesinde

  Türkiye ekonomisinin ikinci çeyrekte yüzde 5.1 dolayında büyüyeceği zaten dile getirilmekteydi. Gerçi bu bir öngörü müydü, gönülden geçen bir oran mıydı, orası biraz meçhul. Ama tahminler yüzde 5, hatta biraz daha üstüydü. Yüzde 5’in altında bir büyüme tahmini neredeyse hiç görmedik.

  Ekonominin ikinci çeyrekte yüzde 5.1 büyümesinde KGF (Kredi Garanti Fonu) destekli krediler önemli bir katkı yapmışa benziyor.

  İkinci çeyrekte geçen yıla göre sanayideki büyümenin yüzde 6.3’ü bulduğu gözleniyor. Büyüme hızı inşaatta yüzde 6.8, tarımda yüzde 4.7 düzeyinde. Ticaret, ulaştırma, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinin toplamından oluşan hizmetler sektöründe kaydedilen büyüme ise yüzde 5.7 olarak gerçekleşmiş durumda.

  İhracatın büyümeye olan net katkısı dikkati çekiyor. Mal ve hizmet ihracatı ikinci çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10.5 arttı. İhracat, ilk çeyrekte de yüzde 10.9 oranında artış göstermişti. Geçen yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki yıla göre ihracatta yüzde 9.4’lük gerileme olmuştu. Dolayısıyla bu yıl üçüncü çeyrekte mal ve hizmet ihracatından GSYH’ye rekor bir katkı geldiğini göreceğiz demektir.

  Yılda üç kez revizyon yapılacak

  Yazının devamı için