Yine o lanet harita

  0
  Serdar Turgut
  Habertürk

  DEHŞET içindeyim…

  Bana 1993 yılında Pentagon’da gösterilen, bölgemizdeki Kürt oluşumunu tarif eden haritayı bugün adım adım uygulamaya başladılar.

  Uzun meslek hayatımın önemli bölümünde böyle bir haritanın var olduğunu defalarca yazdım.

  “Çok tekrar ettin, artık bıktırdın” diyebilirsiniz ama bugün yaşadıklarımızın iyi anlaşılması için bıkmadan usanmadan yazmayı sürdürmeye de mecburum.

  O yıl ben Hürriyet Gazetesi’nin Washington temsilcisiydim.

  Bir gün Pentagon’un politika planlama biriminde çalışan sivil memur kaynağım, beni işyerine davet etti.

  Memur dediğim için hafife almaya çalışmayın sakın. Çünkü bu kişi Körfez Savaşı döneminde Türkiye masa şefliği yapmıştı. Ayrıca Arapça, İbranice, Farsça ve Türkçe’yi iyi düzeyde konuşur. Bölgemizin tarihi üzerine yazılmış doktora tezi de var.

  O dönemde Neo-Con ekibin içindeydi, Richard Perle’ye yakındı. İsrail vatandaşlığı da vardı.

  O yıl yemeklerde buluşup konuları konuşurduk, ama ilk kez işyerinde görüşecektik. Onunla iş yemeğine çıkmak da bir ıstıraptı. Aşırı dindar bir Yahudi olduğundan yediği yemek içinde ne malzeme olduğunu neredeyse saatlerce soruştururdu.

  11 Eylül öncesi dönemde biz gazeteciler kendi kartımızı kullanarak serbestçe Pentagon ve Dışişleri Bakanlığı’na girebiliyorduk; terörden sonra şimdi durum farklı.

  Ben o gün Pentagon’daki randevumuza biraz erken gittim. Direkt odasına çıktım. Oda civarda makinelerin çok olmasından dolayı derinden yoğun bir sesin geldiği bir koridordaydı. Kapıyı çaldım, tanımadığım bir kişi açtı. Kapının hemen eşiğinde oldukça sofistike bir ses kayıt cihazı vardı.

  Oda arkadaşıymş, kaynağımın birkaç misafiriyle birlikte kafeteryada olduğunu söyleyince ben de hemen oraya gittim.

  Çalışanlara sorunca arka tarafta kapısı kapalı bir odayı işaret ettiler. Kahvemi alıp, kapıyı tıklatıp onların açmasını beklemeden içeriye girdim.

  Manzara aynen şuydu: Kaynağım masaya bir harita açmış ve masanın etrafında dört kişi ayakta duruyorlar. O gün odada olanlar arasında çok daha sonra Irak Kürt otonom bölgesinde hayli üst düzey makama gelenler de vardı.

  PKK Washington temsilcisi, Talabani’nin ve Barzani’nin temsilcileri de oradaydılar ve kaynağım onlara harita üzerinde çizerek bir şeyler anlatıyordu.

  Biraz yaklaştığımda haritanın bölgemizde kurulacak bir Kürt devleti haritası olduğunu gördüm.

  Yazının devamı için