Yükselen ejderhanın şehrinden Türkiye’ye ekonomi müjdesi

  0
  Hakan Çelik
  Posta

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın günübirlik Ürdün ziyaretini takip ettikten sonra Başbakan Binali Yıldırım’ın Singapur-Vietnam temaslarını izlemek üzere yola koyuldum.

  Önce sıcak bilgiyi paylaşayım, sonra seyahatle ilgili detayları aktarayım. Türkiye açısından kritik haberi Vietnam’ın başkenti Hanoi’de gece aldık.

  Başbakan Binali Yıldırım, çok yorucu seyahat temposu ve yoğun temaslarının ardından soluk almak için göl kenarında yürüyüşe çıktı. Başbakan Yardımcıları Mehmet Şimşek ve Recep Akdağ da Binali Yıldırım’la birlikteydi. O sırada Şimşek telefonuna gelen son ekonomi verisini Başbakan’la paylaştı. Ben de oradaydım.

  Gelen bilgi şuydu, Uluslararası Para Fonu (IMF) verilerine göre satın alma gücü paritesine göre Türkiye 2 trilyon dolarlık eşiği aşarak dünyanın 13. büyük ekonomisi haline geldi. Bu da Türkiye’nin Ortadoğu’nun en büyük, Akdeniz havzasının da üçüncü ekonomisi haline geldiğini gösteriyor. Dünyanın ekonomik çalkantılar ve belirsizlikle boğuştuğu bir ortamda bu çok iyi bir haber.

  Başbakan’ın Singapur- Vietnam heyetinde Başbakan Yardımcıları Mehmet Şimşek, Recep Akdağ, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ile Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de var.

  Başbakan iş dünyasından da önemli temsilcileri TC- TUR uçağıyla buraya getirdi. Geçmişte merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal da işadamlarını uçağına alır ülke ülke dolaştırırdı.

  Devlet adamlarımız bu geleneği şimdi de sürdürüyor. Ben son derece faydalı buluyorum. Siyaset ve ekonomi el ele verdiği zaman yol almak mümkün oluyor.

  Binali Yıldırım çok birikimli bir mühendis ve iş dünyasını yakından tanıyan bir insan. Ekonomide bundan sonra yapılacak hamlelerde Binali Yıldırım’ın daha çok imzasını göreceğiz.

  Binali Yıldırım ile Asya programına katılanlar arasında Prof. Dr. İsmail Demir, Doç. Dr. Temel Kotil, Murat Özyeğin, Hikmet Tanrıverdi, İsmail Gülle, Yiğit Savcı, Mehmet Kutman, Hamdi Akın, Oğuz Satıcı, Erdem Çenesiz, Erol Yücel, Handan Engin gibi isimler de var.

  Yazının devamı için