Yüz tanıyan iPhone X sahnede

  0
  Timur Sırt
  Sabah

  Apple yüz tanıma, kablosuz şarj teknolojisine sahip iPhone X’i 999 dolar fiyatla 3 Kasım’da satışa sunuyor. iPhone X, 12 megapiksel çift kameraya ve A11 biyonik çipe sahip
  Apple’ın 10’uncu yıla özel “akıllı telefonun geleceği” diye tanıttığı yüz tanıma teknolojisine sahip iPhone X sahneye çıktı.

  Ana ekran tuşu ortadan kalkan iPhone X, 5.8 inç süper retina ekrana, A11 biyonik çipe, kablosuz şarj özelliğine sahip. iPhone X 64 GB ve 256 GB modelleriyle gümüş ve uzay grisi renk seçeneklerinde, 999 ABD Doları’ndan başlayan fiyatlarla 3 Kasım’da 55 ülkede satışa sunuluyor. Şu ana kadar Türkiye satış fiyatı ve tarihiyle ilgili Apple yetkilileri bilgi vermedi. Ancak fiyatının belirlendikten sonra 3 Kasım tarihinde çıkacağı tahmin ediliyor. Yine toplantıda tanıtılan iPhone 8, 699 ve iPhone 8 Plus 799 dolara 22 Eylül’den itibaren satışa sunulacak.

  STEVE JOBS ANILDI
  Apple’ın kurucusu Steve Jobs’ı anarak sunumuna başlayan Apple CEO’su Tim Cook, kendilerine ilham veren sözlerini unutmayacaklarını belirtti. Yeni kampüsleri Apple Park hakkında bilgi veren Cook, 9 bin ağacın dikildiği kampüste yine dünyanın en büyük güneş panellerine sahip binası olduğunu söyledi. Apple Watch’ın pazar payı sıralamasında ilk sıraya yükseldiğini belirten Tim Cook, kısa sürede elde ettikleri başarının altını çizdi.

  ANİMOJİ MESAJ GELİYOR
  12 megapiksellik çift kamera çift optik görüntü sabitleme yeteği ile donatılmış. Yüz tanıma teknolojisi Face ID’yi kullanarak telefonun kilidini açmak veya mobil ödeme yapmak mümkün. iPhone X ise 3 Kasım Cuma gününden itibaren satışa sunulacak. ABD satış fiyatı 999 dolar olması beklenen iPhone X’i (iPhone 10 diye okunuyor) yüz tanıma (Face ID) teknolojisine sahip. iPhone X, önde yer alan dot kamera ile 30 bin noktada yüzün matematiksel ölçülerini oluşturuyor. Kullanıcılar gözlük ya da farklı aksesuar bile taksa tanıyor.

  TrueDepth kamera, animoji ile emojiyi yeni ve eğlenceli bir şekilde hayata geçiriyor. A11 biyonik çiple çalışarak, TrueDepth kamera 50’den fazla farklı yüz kası hareketini kayıt ve analiz ediyor ve ardından, panda, tek boynuzlu at ve robot dahil olmak üzere bir düzine farklı animoji ile bu ifadeleri animasyon haline getiriyor. iPhone X’e önceden yüklenmiş bir iMessage uygulamasıyla müşteriler, gülümseyen, somurtan ve daha fazlasını yapabilen animoji mesajlarını kendi sesleriyle kaydedebiliyor ve gönderebiliyor.

  APPLE TV 4K İLE YENİLENDİ
  Televizyonlardan sonra akıllı kutular da çözünürlüğü artırıyor. Apple TV sonunda 4K uyumlu olarak geliyor. Tüm içerikler HD içerikle aynı fiyata sunulacak. Apple TV 4K uyumlu video ve oyun içerikleri de etkinlikte tanıtıldı. Apple TV 4K, 32 GB model için 999 TL veya 64 GB model için 1099 TL fiyatla, 819 TL fiyata sahip olan Apple TV (4. nesil) 32 GB modeli 15 Eylül’den itibaren satışa sunulacak. Ön kameraya doğru bakıp kafanızı sağa sola ve yukarı aşağı hareket ettirmek yeterli oluyor. Face ID teknolojisi şifre kullanılabilecek. Gülen yüzler ve emojiler iPhone X ile animasyon teknolojisiyle Animoji’ye dönüşüyor. iPhone X iPhone ten veya iPhone On diye okunuyor.

  Yazının devamı için