Zarrab davasında ilginç gelişmeler

  0
  Serdar Turgut
  Habertürk

  Washington’da Türkiye açısından ulusal güvenlik haberlerini izlemeye kilitlendiğimden New York ayağını uzun süredir ihmal ettim.

  Oysa New York’ta tutuklu bulunan ve 30 Ekim’de hâkim karşısına çıkıp konuşacak olan Reza Zarrab davasında da ilginç gelişmeler oluyor.

  Reza Zarrab’ın tutuklanmasına karar veren eski Manhattan Güney Bölgesi Savcısı Preet Bharara’ya yakın olan savcılık hukukçuları, Zarrab’ın istedikleri gibi konuşmasını sağlamak için üzerinde baskı uyguluyorlar.

  Manhattan’da tutuklu bulunan Zarrab, Brooklyn’deki bir başka hapishaneye transfer edildi.

  Savunmasını etkili yapması için gereken birçok dosyayı götüremediği de söyleniyor.

  Zarrab ayrıca gönderildiği yeni hapishanede gerekçesi netleştirilmeden hücre hapsine konuldu.

  Penceresi olmayan çok küçük bir hücrede tutulan Zarrab’ın psikolojik baskı altında tutularak Türkiye aleyhine konuşmasının sağlanmak istendiği belirtildi.

  Bu tür işleri bilen bir kaynağım, ağır koşullardan kurtulup salıverilme şansını artırmak için Zarrab’ın kendisinden istenildiği gibi ifade vereceği hesabının yapıldığını söyledi.

  Bu arada Trump tarafından savcılıktan atıldığından bu yana iyice meşhur ve aktif olan eski savcı Preet Bharara, Türkiye aleyhine faaliyet göstermeye devam ediyor.

  Örneğin New York Times’ta Michael Flynn hakkında çıkan bir haber sonrasında, “Bu haber şu anda Amerika’daki en önemli haberdir” diye tweet de attı.

  Öte yandan Trump yönetimi, Preet Bharara’nın yerine Geoffrey Berman’ı savcı adayı olarak gösterdi.

  Bu önemli; çünkü Geoffrey BermanZarrab’ın avukatlığını üstlenen Rudolph Giuliani ile aynı avukatlık şirketinde, Greenberg Traurig LLP’de çalışıyor. Yani onun yakın arkadaşı.

  Yazının devamı için