Fenerbahçe – Zorya Maçının İlk Yarı Değerlendirmesi

0
1987'de Ankara'da doğdu. Bilkent Üniversitesi Elektrik - Elektronik Mühendisliği Bölümü'nde lisans ve yüksek lisansını, Yıldız Teknik Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bölümü'nde doktorasını tamamladı. Halen, Yıldız Teknik Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü'nde öğretim elemanı olarak görevini sürdürmektedir.

Görünen o ki Fenerli futbolcular, ilk yarısı 0-0 biten maça konsantre değil. Başta Emenike ve Mehmet Topal olmak üzere takımın genelinde bir lakaytlık var.

Skrtel, Fenerbahçe’nin birinci bölgesinde yaptığı pas hatalarıyla rakibe neredeyse gol hediye ediyordu.

Takımın en iyi oyuncusu ilk 45 dakika için Josef De Souza diyebiliriz. Diğer oyuncularda göremediğimiz oynama arzusunu ve direnci Brezilyalı orta saha oyuncusunda görebiliyoruz.

Orta sahanın Alper, Josef ve Topal gibi yaratıcılık meziyetleri sınırlı üç oyuncudan oluşması ve Fener’in sağ kanadında adam geçme, oyunu açacak ve adam eksiltecek pas verme becerisinden yoksun Sow’un bulunması; sarı-lacivertlilerin hücuma çıkmasında büyük zorluk oluşturuyor.

Emenike, ne toplu ne de topsuz oyunda varlık gösteremiyor. Top rakipteyken takım arkadaşları pres yapsa bile kendisi tempolu koşuyla topu izliyor. Top takım arkadaşlarındayken ise boşa kaçmak yerine Zorya’nın savunması içinde kayboluyor.

İkinci yarıda maçı çevirmek için Emenike’nin yerini Van Persie’ye bırakması; Mehmet Topal’ın ise oyundan çıkıp İsmail Köybaşı’nın sol açık olarak oyuna girmesi gerekli. 4-4-2 dizilişinde sağ açıkta Volkan Şen, orta sahada Alper ve Souza ikilisi ile ileri uçta Sow ve Van Persie değişiklikleri oyunun Fenerbahçe lehine dönmesi için şart.

CEVAP VER