Kamerun’un Afrika Uluslar Kupası ev sahipliği hakkı iptal edildi..

0

Afrika Futbol Konfederasyonu (CAF), Afrika Uluslar Kupası’na 2019 yılında ev sahipliği yapacak olan Kamerun’un bu hakkının iptal edildiğini açıkladı. Oybirliğiyle alınan kararın gerekçesi olarak ise Kamerun’un turnuvaya yönelik hazırlıkları yerine getirmemesi gösterildi.

CAF, Kamerun’a uzmanlar göndererek turnuva için yapılması planlanan 5 stadyumun durumunu inceletti. Ancak ekip, çalışmalarda ilerleme sağlanamadığını kayıtlara geçti. Euronews’in aktardığına göre dev turnuvayı düzenlemeye en yakın ülke olarak ise Fas gösteriliyor. Kararın açıklanmasının ardından Faslı yetkililer Kamerun’un yerini alabileceklerini açıkladı.

İki yılda bir yapılan ve tarihinde ilk kez 24 ülkenin katılacağı 2019 Afrika Uluslar Kupası, 15 Haziran- 13 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Böylece üst üste dördüncü turnuvanın ev sahibi değiştirilmiş oldu. 2013’te Libya’da düzenlenmesi planlanan Afrika Uluslar Kupası, güvenlik gerekçesiyle Güney Afrika’da yapıldı.

2015’te Fas organizasyonu düzenleme hakkını elde etti; ancak o dönemdeki Ebola salgını korkusuyla adres Ekvator Ginesi olarak değiştirildi. 2017’de ise turnuva finalleri Güney Afrika’dan Libya’ya oradan da Gabon’a taşındı.

CEVAP VER