Milli Takım, Şenol Güneş yönetimindeki ilk çalışmasını yaptı..

0

A Milli Takım, 2020 UEFA Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri H Grubu’nda Arnavutluk ve Moldova ile oynayacağı karşılaşmaların hazırlıklarına bugün TFF Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde yaptığı antrenmanla başladı.

Teknik Direktör Şenol Güneş’in 15 yıl aradan sonra ilk kez Ay-Yıldızlıların başında yer aldığı ve basına açık olarak gerçekleştirilen çalışmaya, aday kadroda bulunan tüm futbolcular katıldı. Dün akşam kulüp takımlarıyla karşılaşma oynayan futbolcular yenileme çalışmasıyla idmanı tamamlarken, diğer futbolcular ısınma hareketlerinin ardından pas, dar alan oyunları ve taktik çalışmaları gerçekleştirdi. TFF Başkanvekili Ali Dürüst de antrenmanı saha kenarından takip etti.

Bu arada, A Milli Takım teknik heyeti ve futbolcuları, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 104’üncü yıl dönümü nedeniyle, antrenmanın başında medyaya dev Türk bayrağıyla toplu fotoğraf verdi.

A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Şenol Güneş, Avrupa ile dünya şampiyonalarında yer almak için mücadele edeceklerini ve bunu birlikte başarmak istediklerini söyledi. Güneş, şunları söyledi:

“Avrupa ve dünya şampiyonalarının içinde mi olacağız yoksa uzaktan mı bakacağız? İçinde olmak ‘neden şampiyon olamadık’ düşüncesinden daha iyidir. Birbirimize kızalım, küselim ama şampiyonaların içinde olalım, en iyisini yapalım. Beraber paylaştığımız ortak gururumuz olsun. Birlikte öğrenip, birlikte yarışalım. Futbol dünyasının neresindeyiz, nereye gidiyoruz; yerimizi tespit edip yolumuzu çizelim.

Herkesin gurur duyacağı milli takım olması için elimden geleni yapacağım, söz veriyorum. Herkesle çalışacağım. Biz kültürünü oluşturacağız, ayrımcılığı kesinlikle istemiyorum. Kriz için değil, başarı için buradayız. Halkın takımı olacağız. Hem iyi oynayacağız hem iyi sonuçlar alacağız. Karakterli, yetenekli, zeki oyunculara sahibiz. Çalışkanız, dürüstüz; en iyisini yapacağımıza inanıyorum. Çalışmalarımızda net ve açık olacağız. Fark oluşturacağımızı düşünüyorum. Fikirlerimizi paylaşacağız. Cesaretimiz başarının anahtarı olacak.

Yeni bir döneme başlayacağız. 2002 ile 2020’nin 2’lerin yer değiştirmesi var. Futbolumuzu geliştirip inşallah daha sonuçlar alırız. Daha önce geldiğimde sıralamada 30. sıradaydık, 7’ye geldik. Hedefimiz Türkiye’nin ilk 10 içinde olması. Yeni heyecan ve duyguyla yeni yarışa, savaşa gireceğimizi düşünüyoruz.

Fransa, İzlanda, Arnavutluk, Moldova ve Andorra; ilk maçlar Arnavutluk ve Moldova ile olacak. Milli hafta olarak görüyorum. İki maçı kazanmak istiyoruz. Herkes milli takımın başarısı için burada. Sinmişliği, bezginliği yeniden heyecana, coşkuya dönüştürüp başarıya çevirmeliyiz. Hem genç hem tecrübeli oyuncularımız var. Bugünüyle geleceği düşünen takımı oluşturmaya çalıştık. Kadro tabii ki değişebilir. Milli takımda hazır olan bütün oyunculara şans gelecektir. Aramızda olmayan oyuncular da var. Yeteneklerimizi, karakterlerimizi, isteklerimizi net olarak ortaya koyacağız. Bizde hepsi var. Yılgınlığı atabilirsek, sinerji yapabilirsek oynadığımız oyunun üstüne biraz daha çıkacağımıza inanıyorum. Arnavutluk ve Moldova maçlarını kazanırsak Fransa ve İzlanda karşılaşmalarının önemi artar. Bugünden Avrupa Şampiyonası’nı görmek durumundayız. Oyuncularla bunu paylaşacağız; gizli, saklı yok. Biz olgusuyla gidiyoruz.

İş hayatında yeni sektörler oluşuyor,, futbol da bunlardan biri. Arda, Emre,Caner veya Burak… Sayıları fazla olması lehimize. Oyuncuları, kulüpleri biz bozuyoruz. Davranışları bozarsanız oyuncu da bunun etkisinde kalırsa bir süre sonra başka bir şey olur. Davranışı kötü o zaman zaten almazsınız. Peşin hükümle gelmiyorum. Yaptığında hukuki olarak suç unsuru var mı, yok. Etik olarak yıpranmalar var. Düzeltebilirse, ihtiyaç da varsa yaşına bakmam oynatırım. Burası hiçbir oyuncunun tek başına karar verip oynayacağı yer değil. Arda’yı alayım, memnun edeyim böyle bir şey olmaz. Arda ile ilgili spekülasyonlar yapıldı. Arda konumuzun içinde şu anda değil, olmasını istemiyorum. Arda da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır. Herhangi bir olumsuzluğu yoktur, takımında oynuyor. Hataları var mı o ayrı, konuşulur. Şu anda gelmesi gerektirmiyor. Önceden beri beğendiğim oyuncudur. Takım üzerinde hiçbir oyuncu yoktur. Emre şu anda var, 3 ay sonra konuşacağız. Belki kendisi bırakacak, teknik görev yapacak. Dünya ve Avrupa şampiyonalarına bunlarla gideceğim diye almadım.”

CEVAP VER