Yerli Bilgisayar Oyunu Gizli İhracat Şampiyonu Oldu

0
1987'de Ankara'da doğdu. Bilkent Üniversitesi Elektrik - Elektronik Mühendisliği Bölümü'nde lisans ve yüksek lisansını, Yıldız Teknik Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bölümü'nde doktorasını tamamladı. Halen, Yıldız Teknik Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü'nde öğretim elemanı olarak görevini sürdürmektedir.

Yerli oyun firması TaleWorlds’un Mount&Blade oyunu, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Dünya Gazetesi’nin “özgün ürün” kategorisinde gizli ihracat şampiyonu oldu.

ODTÜ Teknokent’te çalışmalarını sürdüren TaleWorlds, şimdiye kadar 7 milyon adet oyun sattı. Bu oyunların %96’sı yurt dışına satıldı. Katma değeri oldukça yüksek olan bilgisayar oyunları, her yıl 400 milyon dolarlık ihracata imza atıyor.

Mount&Blade, çıktığı günden bu yana 212 ülkede satıldı ve piyasaya sürüldüğü ilk ay dünyada en çok satan oyunlar listesinde birinci sıraya yükseldi.

Bilgisayar oyunlarının; diğer sektörlere kıyasla kara, deniz veya hava yoluna ihtiyaç duymadan, internet üzerinden yurt dışına satılabilmesinin de bu başarıda etkisi oldu.

Önümüzdeki sene serinin ikinci oyununu çıkarak olan TaleWorlds, medar-ı iftiharı Mount&Blade’in PlayStation ve XBox için çıkan ilk yerli oyun olmasıyla da gurur duyuyor.

 

CEVAP VER