Apple Üretimini ABD’ye Kaydırmak İçin Araştırma Yapıyor

0
1987'de Ankara'da doğdu. Bilkent Üniversitesi Elektrik - Elektronik Mühendisliği Bölümü'nde lisans ve yüksek lisansını, Yıldız Teknik Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bölümü'nde doktorasını tamamladı. Halen, Yıldız Teknik Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü'nde öğretim elemanı olarak görevini sürdürmektedir.

ABD’nin yeni seçilen başkanı Donald Trump‘ın mitinglerinden birinde söylediği “Apple’ı, bilgisayarlarını ve diğer şeylerini Amerika’da ürettirmeye zorlayacağım” sözünden sonra başarılı şirketin, iPhone üretimini ABD’ye taşımanın uygulanabilir olup olmadığını araştırdığı ortaya çıktı.

iPhone’un Çin’deki üreticisi Foxconn‘un bu öneri için gerekli çalışmaları gözden geçirdiği rapor edilse de Tayvan’daki üreticisi Pegatron‘un bu teklifi, üretim maliyetini iki katından daha fazla artıracağı için ciddiye bile almadığı belirtildi.

ABD üretimli iPhone’ların müşteriye olan maliyeti artıracağı veya Apple‘ın kâr marjını düşüreceği senaryonun, ancak Trump yönetiminin yurt dışında üretilen mallar için ekstra vergi koyması ile gerçekleşme ihtimalinden söz ediliyor.

Kaynak: Nikkei

CEVAP VER