Pınar Serin Yazdı – Mimarlıkta Yeni Teknolojik Yaklaşımlar: Sonsuz Bir Tasarlama Arayüzü Olan Mental Canvas

0
1987'de Ankara'da doğdu. Bilkent Üniversitesi Elektrik - Elektronik Mühendisliği Bölümü'nde lisans ve yüksek lisansını, Yıldız Teknik Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bölümü'nde doktorasını tamamladı. Halen, Yıldız Teknik Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü'nde öğretim elemanı olarak görevini sürdürmektedir.

Mimarlar, tasarımcılar ve diğer yaratıcı endüstrilerin kendini en temel ifade etme şekli olan “eskiz” teknolojik olanaklarla birlikte farklılaşmaktadır. Geleneksel yöntemler bilgisayar teknolojilerinin gelişimiyle dijital ortama taşınmıştır. Bilgisayar ortamında tasarım yapma bazı görüşlere göre tasarım yapmayı kısıtlayıcı bir durum olarak görülse de yeni araştırma ve çalışmalar bilgisayar ortamında tasarlamanın sınırlarını kaldırmaya yönelik ciddi adımlar olarak görülmektedir.

 

Yale’de Profesör Julie Dorsey ve ekibi tarafından geliştirilen ve “Drawing in a new dimension”  mottosuyla ortaya çıkan Mental Canvas,  kullanıcılarına eskiz ile tasarımı ifade etme yöntemlerinde diğer üç boyutlu tasarım ve çizim programlarından farklı bir ara yüz sunmaktadır. Uygulama olarak bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlara indirilebilen program, diğer CAD programlarının iki boyut ve üç boyut arasındaki alışılagelmiş kısıtlamalarını ortadan kaldıran program, tasarımcı ve mimarlara sonsuz bir mekanda sınırsız tuval kullanarak tasarım yapabilme imkanı sunmasının yanı sıra çizim sürecini gösteren hareket etme özelliğiyle çok boyutlu organik bir mekânsal deneyim sunmaktadır.

3D drawing on the new Surface Studio

Tasarımcıları sonuç ürüne götüren sınırsız sayıdaki ön çalışmalar çoğu zaman kullanıcıya yeteri kadar ulaştırılamamakta. Tasarlama sürecini derinlikli olarak hem zaman hem de uzam boyutunda anlatan Mental Canvas, tasarım süreçlerini olduğu kadar sunum süreçlerini de farklılaştıracağa benziyor. Yarattığı mekânsal deneyim ile üç boyutlu model algısını da değiştiren çalışma sonsuz olasılıklı tasarım alanında birçok disiplinin ilgi ve kullanım alanına katılacağa benziyor.

 

CEVAP VER