Twitter’daki Terörist Propagandası Üzerine

0
-Huffington Post’tan Alicia Kearns’in sosyal medya ile ilgili makalesinden özetlenmiştir-

Son dönemlerde sosyal medya ve teknoloji şirketleri, radikalleşme ve terörist ağlara karşı yeterli tedbirleri almamakla eleştiriliyorlar. Sosyal medyaların kapatılma talepleri ya da onları daha fazla hesap verebilir kılmak, son dönemde hemen hemen her ülkeye cazip gelen bir yaklaşım oldu. Ancak, radikalleşmeden sadece Twitter, Facebook veya diğer sosyal medyaları sorumlu tutmak, problemi oluşturan temel etmenleri görmemizi engelliyor.

Şiddete meyilli çocukların bilgisayar oyunlarının (örn, GTA) etkisi altında olduğunu varsaymak da benzer  bir durum. Oyunların tetikleyici etkisi olabilir ama ana nedenler kültürel veya toplumsal problemlerdir.

Ya da Twitter üzerinden örgütlenip IŞİD’e katılan insanları ele alalım. Evet, Twitter örgütlenmelerinde hızlandırıcı rol oynuyor. Ama esas neden, IŞİD’in gerçekten Suriye’de var olması, birileri tarafından finanse ediliyor olması, insanları Suriye’ye taşıyacak yolların bulunmasıdır. Twitter bunların duyulmasında, dış dünyayla iletişim kurmalarında işleri kolaylaştırıcı ve hızlandırıcı bir etmendir.

Olimpiyatlar sırasında, Twitter, Olimpiyat telif hakkını ihlal eden veya etkileyen herhangi bir içeriğin kaldırılmasında başarılı oldu. Aynı şeyi terörizm propagandası içerikleri için de yapmasını beklemek gayet makul. Yine benzer bir şekilde terörizm için kullanıcıları yok etmek yerine terörizm propagandası yapan içerikleri kaldırmak daha iyi bir yaklaşımdır.

Sosyal medya herkese açık bir platform. Burada konuşulanları herkes görüyor, takip edebiliyor. Kötü amaçlı propaganda yapanların bu platformlardaki konuşma kanallarını top yekun yok etmek, onları yer altı ve takip etmesi daha zor bir şekilde iletişime geçmelerine neden olacaktır.

Bunun en değişik örneğini IŞİD gerçekleştirdi. Suriye’de kontrol ettikleri bölgeleri belli heştegler altında paylaşıp, insanları örgüte davet ettiler. Etkili de oldu. Bunu engellemenin yolu, aynı heşteg altında Irak kuvvetlerinin oralara hakim olduğunu gösteren fotoğraflar paylaşmaktır. Böylelikle bu propaganda boşa çıkacaktır.

Teröristlerin sosyal medyada nasıl iletişime geçtiğini, hangi kelimeleri kullandığını ve motivasyonlarını incelemek gerekir. Twitter burada yardımcı olabilir. Bu noktada herkes sorumluluk sahibi olmalı, nefret suçlarına, kara propagandaya ve radikal eğilimlere dur demelidir.

CEVAP VER