Taksici Uber Teknoloji Devi Mi Oluyor?

1

Kişisel araçların taksi olarak kullanılmasına olanak sağlayan bir firma olan UBER, yapay zeka(artificial intelligence) alanında 2 yıldır faaliyet gösteren Geometric Intelligence ı satın aldı.

New York Üniversitesi’nde psikolog olan Gary Marcus ve Cambridge Üniversitesi Enformatik Mühendisliği Profesörü Zoubin Ghahramani’nin kurduğu Geometric Intelligence akademik dünyadan 13 araştırmacıyla beraber çalışmalarına devam ediyor.

UBER, Carnegie Mellon Üniversitesi’nden daha önce kaçırmış olduğu 40 araştırmacı ve bilim insanıyla hali hazırda bir otonom araç laboratuvarını çalıştırıyordu. Ayrıca yakın zamanda San Fransisco merkezli otonom araç şirketi olan Otto’yu da satın aldı.

Geometric Intelligence ise yeni nesil otomobil teknolojisinin ötesinde genel manada yapay zeka üzerine çalışıyor. UBER yaptığı bu satın alma ile Google Brain ve Facebook’un FAIR laboratuvarı gibi çalışan bir yapay zeka laboratuvarının temellerini atmayı hedefliyor.

UBER’in yeni hamlesi hakkında konuşan UBER Üretim Müdür’ü Jeff Holden “Eğer geleceğe bakarsanız yapay zekada  gelişmeler olacak ve bu yeni iş modellerini ve fırsatlarını etkileyecektir. Biz bunun parçası olmayı çok istiyoruz.” dedi.

AI Allen Entstitüsü Genel Müdürü ve Washington Üniversitesi eski profesörü Oren Etzioni ise UBER’in tıpkı Amazon gibi dönüşmeye çalıştığını ifade etti. “Amazon çevrimiçi bir kitapçıyken bulut depolama dünyasının bir devi haline nasıl geldiyse, UBER de otonom otomobiller, kamyonlar, ileri derece makine öğrenimi, hatta uçan otomobil yapan bir firmaya dönüşmeye çalışıyor.”  şeklinde konuşan Etzioni Google, Amazon, Facebook ve Apple’a atıfta bulunarak “Kendilerini bir yapay zeka firması olarak yeniden icat ediyorlar. Big Four’a girmek istiyorlar.” diye ekledi.

Gerçekten de Big Four bu alanda önemli adımlar attı. Google DNNresearch’i ve derin öğrenme(deep learning) alanının kurucularından Geoff Hinton’ı bir araya getirdi ve ertesi yıl DeepMind’ı 400 milyon sterlin karşılığında satın aldı.

Facebook yine bu alanın kurucularından sayılan Yann LeCun ile anlaştı. Apple ise 3 yeni derin öğrenme alanındaki yakın takibe almış durumda.

Bunun dışında Samsung, Salesforce ve General Electrics de dahil olmak üzere birçok teknoloji devi kendi yapay zeka laboratuvarlarını satın aldı. Geometric Intelligence ise bu büyük pazarın tam ortasında çalışmalarını sürdürüyor.

uber2

Geometric Intelligence’ın çalışmalarının en dikkat çekici özelliği ise derin öğrenme için gereken büyük miktarda veriye ihtiyaç duymayan yeni bir teknoloji inşa ediyor olması.

Bu konuda şirketin kurucusu Gary Marcus “Yöresel dil farklılıkları ve sürücüsüz araçlar ile ilgili derin öğrenme için asla yeterince veriyi elde edemezsiniz. Ya satın alamazsınız ya da öyle bir veri yoktur”  şeklinde ifade ediyor.

Marcus ayrıca şirketin halen araştırma aşamasındayken bile bazı konularda derin öğrenme için gereken verinin yarısı kadar veriyi kullanarak gereken işlemi gerçekleştirebildiklerini iddia etti. Patent bilgisini söyleyerek teknoloji hakkında detaylı bilgi vermekten ise kaçındı.

Bunun yanı sıra şirketin diğer kurucusu olan Ghahramani teknoloji hakkında “Kurallara dayalı öğrenmeyle edinilmiş fikirler ile istatistiksel ve derin öğrenmeyle ilgili fikirleri birleştirirseniz, her iki dünyanın en iyisini elde edebilirsiniz.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan San Fransisco merkezli bir girişim olan Vicarious benzer bir teknolojiyi zaten inşa ettiklerini iddia ediyor. Facebook ve farklı kuruluşlardan araştırmacılar ise “seyrek veriler”den öğrenebilen sistemler hakkında çalışmalar yayınladılar. Etzioni bu alanın hayli sıcak olduğunu söylüyor.

1990’ların başında MIT’de lisansüstü öğrencileri olarak bir araya gelen Marcus ve Ghahramani diğer araştırma alanlarıyla da ilgilendiklerini belirtiyor. Ekipleri Bayes, mantığı, evrimsel hesaplama ve sembolik yapay zeka ile derin öğrenme ve olasılık programlama da dahil olmak üzere yapay zekanın birçok farklı alanından uzmanlar içeriyor.

Ghahramani “Bu alanda zorlu problemleri çözebilmek için çeşitli uzmanlıkları bir araya getirmeliyiz” diyor.

Araştırma ilerledikçe ekip Pittsburgh’daki UBER otomobil grubuyla, San Fransisco ve Palo Alto’daki trafik tahmini üzerine çalışan gruplarla birlikte çalışacak.

Şuan UBER AI Labs olarak da adlandırılan ekip çalışmalarını gizlilik içerisinde yürütüyor. Marcus ve Ghahramani’ye göre makine vizyonundan doğal dil anlayışına kadar her şeyi ellerine alacaklar.

Eğer başarılı olurlarsa, UBER Big Four’un beşinci tekerleği olabilir.

Cihad SAÇAN

Kaynak:Wired

1 YORUM

 1. Amerikaya gittiğimde oradaki arkadaşların yönlendirmesi ile UBERi telefonuma yüklemiştim, Newyork , Chicago ve Atlanta da sorunsuz bir şekilde güvenli ve ucuz bir ulaşım aracı olarak bu uygulamayı kullandım. Bu uygulama insanların kişisel araçlarını Taksi olarak kullanmalarına imkan veriyordu.

  Aslında ben bu fikre yani insanların kendi araçları ile taksicilik yapmalarına yabancı değildim, 2010 yılına kadar yılın büyük bölümünü geçirdiğim ortaasya ülkelerinde yolda elinizi kaldırdığınızda geçen araçlardan duranlar olur aynı yöne gidenler ile anlaşarak yolculuk edildiğini biliyordum, hatta bu şekilde geçimini kazanmak için yollara çıkan insanlar vardı, tıpkı şimdi Uber uygulaması üzerinden taksicilik yaparak hayatını kazanan Amerikalılar gibi.

  Türkiyede de Taksiciliğin plakaya bağlı olmasını her eleştirdiğimde karşımdaki insanların bunun mevcut taksicilere haksızlık olacağını Trilyona varan plaka paraları ödeyerek bu işi yapanlarla yola arabası ile çıkıp müşteri arayan “Korsan”ların rekabetinin haksız olacağını söylediler, ama gözden kaçan birşey vardı, bu Trilyonluk sermaye payı bizim cebimizden çıkıyor ve almadığımız bir hizmet için ulaşım maliyetimiz gereksiz artıyordu , aslında haksızlık tamda burada ortaya çıkıyordu.

  Bugün Türkiye’de Uberden taksiciler şikayet ediyor, Uberin Taksi uygulaması yasak olmasına rağmen sanırım İstanbul’da uygulanan minibüs gibi hizmet taksicilerde rahatsızlığa sebep oluyor.

  Dikkat edilirse ulaşım sektöründe paradigmanın değiştiği, dijital devrimin yavaş yavaş buralarda gerçekleşmeye başladığı Uber ve benzeri uygulamaların bu devrimin ilk adımları olduğu görülecektir, bir tarafta saçma sermaye maliyeti sebebi ile İstanbulda 20-25km yolculuklarda 50-60TL gibi maliyetlerle mecbur kalınmadan kullanılmayan taksiler ya yolda boş gezerek ya durakta bekleyerek atıl kalan mevcut düzen, diğer tarafta Amerika gibi herşeyin bizden 3-5 kat pahalı olduğu bir ülkede aynı mesafeyi 7-8 USDyani 20-25TL ye katetme imkanı, yolcu taksiciyi taksici yolcuyu tanıyabiliyor, yolcu taksinin taksici yolcunun konumunu görebiliyor, taksi bulmak için işlek caddeye yürüyüp beklemeniz gerekmez aynı şekilde yolcu için saatlerdce dolanmanız gerekmez, işte bu teknolojininin imkanlarını kullanarak verimliliği arttırmaktır.

  Bizim gibi bu imkanları kullanmaktansa değişime direnen ve bu uygulamaları yasaklamaya çalışan toplumlar son günlerde Sanayi4.0 gibi terimlerle kamoyunda gündem olan dijital devrimin tozu dumanı arasında kalacak ve uluslararası düzeyde daha geri kalacaktır.

  Doğru olan değişime direnmektense bu tip uygulamaların önünü açmak mümkünse yerli versiyonlarını destekleyerek yaygınlaşmasını sağlamak Teknolojinin imkanlarının verimlilik amaçlı her türlü kullanımının önünü açarak değişen paradigmayı geri kaldığımız toplumlarla arayı kapatmamız için fırsata dönüştürmektir.

  Meselenin birde işportacılık,seyyar satıcılık,bedeni çalışma gibi (şöförlükte bu kategoridendir) kişisel olarak yapılan yada beden ile görülen işlerde aracıyı ortadan kaldırarak (Aracı mesela plaka sahibidir,akşam taksi şöförü topladığı paranın yüklü kısmını bu kişiye verir) bu işlerdeki tüm gelirin emekçiye akmasını sağlayarak bu işlerin işsizliğin toplumda açtığı yaralara karşı sigorta gibi kullanılması bahside var ama buna girmeyelim zira yazı çok uzar.

CEVAP VER