Kasa da yok, kasiyer de.. istediğinizi alın ve yürüyerek çıkıp gidin!

0

Süpermarketlerde kuyruk bekleme derdi artık geride kalıyor. En azından şimdilik Seattle’daki tüketiciler için. İnternet devi Amazon Pazartesi günü itibariyle piyasaya ilk taştan ve tuğladan süpermarketini açtı. 1800 m² büyüklüğündeki bu market belki de dünyayı saracak bir zincirin ilk basamağı olacak.

Peki Amazon Go nasıl çalışıyor?

İlk olarak, günümüzde birçokları için belki de elimiz ayağımız olan, bir akıllı telefonunuz olması gerekiyor. Eğer bir Amazon hesabınız varsa sadece “Amazon Go” uygulamasını indirmeniz ve bu hesabınızla giriş yapmanız yeterli.

Mağazaya girerken uygulamayı açınca göreceğiniz ve sizi tanımlayan karekodunuzu okutuyorsunuz. İşte bu kadar! Artık gönlünüzce alışveriş yapabilir, istediğiniz ürünü alabilir ve mağazadan elinizi kolunuzu sallayarak çıkıp gidebilirsiniz.

Peki bu teknoloji nasıl sağlanıyor? Aslında bu teknoloji günümüzde kendi kendine sürüş yapabilen arabalarda bulunan öğeleri içeriyor. Sensörler, bilgisayar görüntülemesi ve kendi kendine öğrenen algoritma programları. Bu öğeler bir süpermarkette kullanılıyor ve Amazon karşımıza son teknoloji bir mağaza ile çıkıyor.

Mashable yazarı Lance Ulanoff’a (Kaynak linki) göre bu mağaza Amazon için çok daha fazla stratejik anlam ifade ediyor. Müşteriler tüketim yaptıkça Amazon bizler hakkında daha fazla veri sahibi olacak ve Amazon tarafından geliştirilen, Apple Siri’nin muadili diyebileceğimiz, Alexa ile alışveriş geçmişimize bakarak ne zaman süte, tuza, tere yağına ihtiyacımız olacağını ve almamız gerektiğini tavsiye edebilecek. Aynı zamanda, internetten yapılan alışverişler için depo maliyeti yüksek olan ve çabuk bozulabilen manav ürünlerini bu mağazalarda tutarak maliyetlerini düşürebilecek.

Şu anda sadece Amazon çalışanlarına açık olan bu mağaza 2017 başında ilk müşterileriyle buluşucak. Mağazanın, Amazon sayfasına göz atabilirsiniz.

Konuyla ilgili Youtube videosu:

 

CEVAP VER