ABD.. Ukrayna.. Estonya.. ve Almanya.. hepsi “Rusya siber saldırıyla içimizi karıştırıyor” şikâyetinde.. Ya Türkiye?

0

“Ruslar seçimlerimize müdahale ettiler” itirazları yükseldiğinde ABD’den, pek çok kişi bunu “Yenilen pehlivan güreşe doymaz” psikolojisine bağladı.

Ruslar sürekli inkâr ettiler zaten…

Ancak ABD’de Donald Trump’ın şekillendirdiği hükümete bakıp orada yer alacak isimlerin en önemlilerinin Rusya ile ve özellikle Putin ile dost olduklarını görünce.. pek çok kişinin kuşkusu artmaya başladı.

Sanıyoruz biraz da bu yüzden, meraklı kişiler, gazeteciler, devletler, “Acaba bize de yapmış olabilirler mi, nasıl?” sorusuna cevap arama yoluna girdiler.

Almanya iç istihbarat örgütü (BfV), bir uluslararası ajans aracılığıyla, Rusya’nın kendi ülkelerinde de propagandasını artırdığını, Alman toplumunu istikrarsızlaştırmak amacıyla dezenformasyon kampanyası yürüttüğünü ve siyasi partilere siber saldırılar düzenlediğini açıkladı.

Almanya’da bunu yaparsa başka ülkelerde (Türkiye’de sözgelimi?) neler yapmaz Rusya…

Hans-Georg Maasse, BfV’nin başı..

BfV örgütünün başı Hans-Georg Maassen, Reuters ajansına, “Saldırgan bir biçimde ve giderek artan ölçülerde siber casusluk ve siber operasyonlar aracılığıyla yürütülen bir kampanyayla, Alman hükümeti bürokrasisi ile milletvekilleri ve demokratik partilerde çalışanların durumlarını tehlikeye düşürecek bir faaliyet görmekteyiz” demiş…

Ajans, Maassen’in bir ay önce “Rusya Alman seçimlerine müdahale çabasında” dediğini de kayda geçiriyor.

Rusya’nın APT 28 adlı bilgisayar korsan grubu (Fancy Bear ve Strontrium da deniyormuş bunlara) sadece ABD’de Demokratik Parti’ye (DNC) siber saldırı düzenlemekle kalmamış, 2015 yılında Almanya’da da aynı türden faaliyetlere bulaşmış…

Merkel de geçen ay “Rusya 2017’de yapılacak seçimlerimize internet saldırıları ve yalan haber kampanyalarıyla müdahale etmekte” açıklamasını yapmıştı.

Estonya da Rusya’nın benzer saldırılarından sikâyetçiymiş Reuters’in haberine göre…

 

 

Benzer ve onu tamamlayıcı bir haber bugün İngiliz Financial Times (FT) gazetesinde çıktı.

Siber güvenlik alanında çalışan CrowdStrike adlı firma, Ukrayna’dan gelen bir şikâyetin üzerine gittiğinde, Rusya menşeli bir saldırı keşfetmiş ve ABD’de Demokratik Parti’ye yapılan saldırıyla ilgili kuşkuları pekişmiş…

Bunu diyebilecek bir firma CrowdStrike; çünkü ABD’de siber saldırıya uğrayan DNC tedbir için CrowdStrike’a başvurmuş…

Firma Ukrayna’da da, aynen ABD’de olduğu gibi, aynı bilgisayar korsanlarıyla karşı karşıya gelmiş…

Kimmiş o korsanlar?

Fancy Bear imiş… Yani APT 28… Yani Strontrium…

CrowdStrike’a göre, bu, Rus askeri istihbaratı (GRU) ile irtibatlı bir grup…

Bu tür haberleri okudukça Türkiye’yi düşünmeden edemedik…

 

 

 

CEVAP VER