Siber saldırının da yıldıramayacağı bir isim ve sitesi: Drudge Report.. ona da saldırıldı..

0

OCAKmedya ülkemizde kaliteli gazetecilik arzusuyla yanan, halkın haber alma hakkı sevdalısı bir kadro tarafından “Türkiye’nin Guardian’ı olacağız” iddiasıyla kurulsa da ilham kaynağı bir tek Guardian gazetesi değildi.

İlham kaynağımızdan biri de, 1996 yılında, ABD’de, yerleşik medya düzenine dizüstü bilgisayarıyla cihad açan Matt Drudge’ın ‘Drudge Report‘ sitesiydi.

Muhafazakâr çevrelerin sesi olmayı amaçlayan Matt Drudge ‘büyük sermaye egemenliğindeki tek yanlı yayınlar yapan medya düzenine bir başkaldırı’ olarak tanımladığı çıkışıyla geniş kitleleri arkasında toplamayı başarmıştı.

Biz henüz onun başarısından çok ama çok uzaktayız.

Son bir ay içerisinde, Drudge Report’a uğrayanlar tam 775 milyon sayfaya göz attılar.

Muhteşem bir başarı bu.

Her başarı gibi kıskançlık doğurduğu anlaşılıyor.

 

MATT DRUDGEMatt Drudge ve dizüstü bilgisayarı

İki haftadır siteye girmeye çalışanlar zorluklarla karşılaşıyorlar çünkü. Matt, “Birilerinin siber saldırısı yüzünden” diyor, ama o ‘birileri’ kim, kendisi de bilemiyor…

“Şu ana kadar bu sitenin karşılaştığı en büyük DDoS saldırısı” diye yazdı Matt 30 Aralık günü…

‘DDoS saldırı’ bizim de başımıza geldi, ama büyütmek istemedik. Eş-zamanlı pek çok bilgisayardan veya o hissi verecek bir program yardımıyla yapılıyor o saldırı; siteyi misafir eden altyapı şirketinin aldığı tedbirler işe yaramıyor…

Başımıza gelenden sonra, biz, çareyi, paraya kıyarak daha güçlü bir şirketin çatısı altına sığınmakta bulmuştuk; zatenen güçlü bir server’da faaliyetini sürdüren Drudge Report ne yapsın?

Matt Drudge ABD hükümetini suçluyor. Twitter hesabından gönderdiği mesajda, “Binlerce kaynaktan birden geldi saldırı; tabii hiçbirini Fort Meade’ye (Pentagon’un siber saldırı altyapısına) izleyemeyiz…”

ABD’de şimdi Trump eksenli seçime müdahale tartışması yaşanıyor ya; bazıları ABD’nin Rusya’ya cevabı Trump destekçisi Drudge üzerinden verdiğini düşünüyor…

İlham kaynaklarımızdan biri Drudge Report olduğu için gelişmeyi biz de yakından izliyoruz.

CEVAP VER