Casusluk teknolojisi tarihinde devrimsel bir icat: “The Thing” (Şey)…

0

4 Ağustos 1945 yılında Sovyet Rusya, Moskova’daki ABD Büyükelçisi’ne ABD arması içeren duvar süsü hediye etti.

ABD Büyükelçisine hediye edilen “böcekli” ABD arması

Devletler arasında hediye de olsa şüphelenmek gerekir. ABD Büyükelçisi de şüphelendi tabii ki. Verilen hediye, manyetik dalga tespit edicilerle kontrol ettirildi ve her şey temiz çıktı. Gayet dostça bir hediye(!)

Halbuki tarihin en inovatif casusluk olaylarından birinde baş rol oynadığının farkında değildi ABD Büyükelçisi. Çünkü armanın içinde, bir mikrofon ve dinlenen konuşmaları sızdırmak için bir anten vardı. Buna karşılık sistemin içinde pil ya da herhangi bir güç ünitesi mevcut değildi. Bu sebeple, sistem aslında çalışmıyor, dolayısıyla manyetik dalga üretmiyor ve böcek tespit eden cihazlar tarafından “temiz” olarak görülüyordu. Teknik tabirle, sistem sadece pasif elemanlar (güç tüketen) içeriyordu.

Sistemin dışarıdan gelen radyo dalgası ile, arzu edildiği zaman aktifleştiriliyordu. Sisteme güç verilmesi için, dışarıdan bir anten aracılığıyla, doğru frekansta bir sinyal gönderilmesi gerekiyor (Tıpkı KGS gibi). Sovyetler Birliği, ne zaman ABD Büyükelçiliği’ni dinlemek istese, oraya bu dalgayı yolluyor, sistemi aktifleştiriyor ve bilgileri sızdırıyordu. Manyetik dedektörlerle, böceğin tespit edilmesi, ancak dinlemenin yapıldığı anlarda gerçekleşebilirdi.

Sistemin dışarıdan aktifleştirilmesinin bir ikinci avantajı ise, fiilen sistemin sürekli çalışacak durumda olmasıdır. Değiştirilmesi gereken bir pili yok..

Casus böceğin varlığı hediye verildikten tam 6 yıl sonra fark edildi. İngiltere Büyükelçiliği’nde bir radyo operatörü, radyo kanallarını gezerken, ABD Büyükelçiliği’ndeki konuşmalara tanık olup onları uyardıktan sonra..

Bu olay, bugün KGS, kartla iş yerlerinde kapılardan geçme, çipli pasaport gibi RFID teknolojisinin başlangıcı kabul edilir. Ayrıca, casuslukta teknoloji geliştirebilmenin ve inovatif olmanın, rakiplerine fark atmakta önemli bir nokta olduğunu gösteren en önemli olaylardandır.

CEVAP VER