Şiddet içerikli bilgisayar oyunları ile agresif davranışlar artıyor..

0

Şiddet içerikli bilgisayar oyunları ile saldırgan kişilikler ve agresif davranışlar arasındaki bağlantı, bilimsel araştırmanın konusu oldu.

20 yılı aşkın bir süredir araştırma yapan bilim insanlarının yaptığı en kapsamlı çalışmanın sonucuna göre şiddet içerikli bilgisayar oyunları ile agresif davranışın arttığı, bunun yanında oyuncuların olumlu sosyal davranışlarında, empati ve agresifliğe olan hassaslıklarında azalmalar tespit edildi.

ABD, Kanada, Almanya ve Japonya gibi ülkelerde yapılan toplam 24 araştırmanın sonucuna göre, düzenli şekilde ‘Grand Theft Auto’, ‘Call of Duty’ ve ‘Manhunt’ gibi şiddet içeren oyunları oynayanların diğerlerine göre sosyal ilişkilerinde daha kolay şiddete başvurabilecekleri iddia ediliyor.

Toplam 7 yıl süren ortak çalışmalarda, 9 ile 19 yaşları arasında 17 bin kişinin yer aldığı belirtildi. Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) akademik dergisinde yayımlanan çalışmanın baş yazarı Jay Hull, “Bilimsel araştırmaların sonuçları hiçbir zaman kesin olmasa da, yürüttüğümüz ortak çalışma konuya ilişkin en güncel ve en bilimsel cevapları getiriyor.” dedi.

Toplu katliamlarda gündeme gelen konu

Bilgisayar oyunları ve şiddet eğilimi arasındaki sebep-sonuç ilişkisi sıklıkla gündeme gelen bir tartışma.

1999’da ABD’de Columbine Ortaokuluna giren Dylan Klebold ve Eric Harris adındaki iki gencin 12 öğrenciyi ve bir öğretmeni vurdukları ve 24 kişiyi yaraladıkları katliam sonrası, uzman psikologlar ve devlet yetkilileri eylemin ardında yatan nedenin şiddet dolu bilgisayar oyunları olduğunu açıklamıştı.

2007 yılında 33 kişinin öldüğü, en az 15 kişinin yaralandığı Virginia Tech kampüsündeki saldırıyla bu tartışma yeniden alevlendi. Bu kez de suçlu saldırgan Cho Seung-Hui’nin sıklıkla oynadığı Counter-Strike oyunuydu.

GTA’nın en çok sattığı dönemlerde cinayet oranı düşüyor

Bilgisayar oyunlarının şiddete eğilimi artırdığı yönünde çalışmaların yanı sıra, bunun aksini iddia eden çalışmalar da mevcut.

ABD Villanova Universitesi’nden Patrick Markey önderliğini yaptığı çalışma ise, GTA gibi en şiddetli oyunları çıktığı dönemlerde cinayet oranlarında ciddi bir düşüş olduğunu ortaya çıkardı.

Bilim insanları 2007 ile 2011 yılları arasında aylık olarak şiddetli video oyunlarının satışlarını ve suç oranlarını kaşılatırdı. Ortaya çıkan istatistiksel sonuç Grand Theft Auto ve Call of Duty gibi şiddet içerikli oyunların satışının zirve yaptığı dönemlerde cinayet ve ağır suç oranlarında ciddi bir düşüştü.

Kaynak: Euronews

CEVAP VER