Twitter’da karakter sınırı kalktı ama alışkanlıklar değişmedi..

0

Sosyal paylaşım sitesi twitter’ın 140 karakter sınırını kaldırması pek işe yaramadı. Kullanıcıların kendilerini daha rahat ifade edebilmesi için yapılan değişiklik sonrası paylaşımların sadece yüzde 1’i 280 karakter sınırına ulaştı.

Twitter verilerine göre İngilizce dilinde atılan toplam tweetlerin sadece yüzde 12’si 140 karakterlik eski sınırı geçti. Paylaşımların sadece yüzde 5’i 190 karakterden daha uzun oldu. Dünya genelinde ise tüm tweetlerin yüzde 6’sı 140 karakterin, yüzde 3’ünün ise 190 karakterin üstüne çıktığı açıklandı.

Kullanıcılarının kısa tweet atma alışkanlığını değiştirmediği, eskisinden daha kısa tweetler attığı belirlendi. Sosyal medya paylaşımları 140 karaktere sınırlandırıldığında en çok 34 karakterlik tweetler atılıyordu. Karakter limitinin ikiye katlanmasıyla bu sayı 33 karaktere düşütü.

Twitter’da ‘lütfen’ kelimesinin kullanımı yüzde 54, ‘teşekkürler’ kelimesinin kullanımı ise yüzde 22 arttı. İngilizce konuşan kullanıcıların kullandığı “great: harika”, “before: önce” ve “sorry: özür dilerim” gibi kısaltmalarda sırasıyla yüzde 36, yüzde 13 ve yüzde 5 azalma görüldü.

Tam yazılımıyla “great” kelimesinin kullanım oranı yüzde 32, “before” yüzde 70, “sorry” de yüzde 31 arttı. Soru işaretli tweet sayısı yüzde 30 artarken, bu tweetler daha fazla cevap alıyor.

CEVAP VER