Bir yılda sahte ürün satan 33 bin 654 internet sitesi kapatıldı..

0

Avrupa Birliği Polis Teşkilatı Europol, korsancılıkla mücadele kapsamında sahte ürünlerin satışa sunulduğu 33 bin 654 internet sitesinin kapatıldığını açıkladı.

Uluslararası kriminal polis örgütü Interpol ile ABD Ulusal Fikri Mülkiyet Hakları Koordinasyon Merkezi’nin de yer aldığı soruşturma kapsamında 12 kişi de gözaltına alındı. Şüphelilere ait 1 milyon eurodan fazla paranın bulunduğu hesaplara el konuldu. Kapatılan internet sitelerinde sahte ilaç, korsan film, müzik ve yazılım ile yasa dışı elektronik cihazların sunulduğu ifade edildi.

Europol, 2014 yılından bu yana uluslararası seviyede, sahte ve korsan ürünler sunan internet sitelerine karşı geniş çaplı operasyonların yürütüldüğüne dikkat çekti. Yetkililer, bu tür sitelerin sayısının giderek artığını vurguluyor. Organize suç örgütleri sosyal medyayı aktif olarak kullandığı için tüketicilerin bilinçlendirilmesi uyarısında bulunan Europol, sosyal medyanın taklit ürünlerinin paylaşımını daha kolay hale getirdiğini, araştırma sonucunda elde edilen deliller ışığında internetten satış platformlarının yakından takip edileceğini kaydetti.

CEVAP VER