Her yıl 62 milyar dolar değerinde elektronik atık üretiliyor..

0

Birleşmiş Milletler’in (BM) hazırladığı rapora göre dünyada her yıl 62 milyar dolar değerinde 50 milyon ton elektronik atık üretiliyor.

BM E-Atık Koalisyonu tarafından hazırlanan raporda, her yıl üretilen 50 milyon tona yakın elektronik atığın yüzde 20’sinden azının resmi yollardan geri dönüştürülebildiği belirtildi. “Elektronikte Yeni Bir Dairesel Vizyon” adını taşıyan ve Davos’ta devam eden Dünya Ekonomik Forumu (WEF) sırasında açıklanan rapora göre, elektronik atıkların usulüne uygun olmayan yollardan geri dönüştürülmesi kamu sağlığını ciddi bir şekilde tehdit ediyor.

Bütün dünyada milyonlarca kişinin, usulüne uygun olmayan yollardan elektronik atık toplama işine giriştiği ve sadece Çin’de aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 600 bine yakın kişinin elektronik atık topladığı kaydedilen raporda, bunun çevre ve insan sağlığı için büyük tehdit oluşturduğu kaydedildi.

Dünyada her yıl üretilen elektronik atık miktarının 2050’de 120 milyon tona yükselmesinin beklendiği kaydedilen raporda, elektronik atıkların kontrollü ve çevreye duyarlı bir şekilde geri dönüştürülmesinin ilgili ülkelerin ekonomilerine de önemli katkı sağlayacağı vurgulandı.

Küresel elektronik atık üretiminin yıllık değerinin 62 milyar dolar olduğu aktarılan raporda, bunun birçok ülkenin gayri safi yurt içi hasılasından fazla olduğuna dikkati çekildi. Dünyadaki elektronik atık üretiminin miktarı ve değeriyle ile ilgili ilginç rakamların verildiği raporda, bunun, üretilen toplam gümüş madeninin yıllık değerinin 3 katından fazla olduğu bildirildi.

Yine raporda, yıllık üretilen 50 milyon ton elektronik atığın, bugüne kadar üretilen bütün ticari uçakların ağırlığından daha fazla olduğu belirtilerek, “Halkın gittikçe artan bu küresel zorluk ve fırsat konusunda daha fazla şey öğrenmesi gerekiyor.” denildi.

Kaynak: Euronews

CEVAP VER